RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europoseł: Sankcje wobec Turowa są w Polsce bezskuteczne

Saryusz-Wolski zaznaczył, że sankcje TSUE są bezprawne i bezskuteczne w RP (fot. Frank Hoensch/Getty Images)
Saryusz-Wolski zaznaczył, że sankcje TSUE są bezprawne i bezskuteczne w RP (fot. Frank Hoensch/Getty Images)

Decyzje ws. kopalni Turów zgodnie z unijnym prawem może podejmować tylko Rada i tylko jednomyślnie, a nie TSUE – uważa europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS). „Tym samym sankcje TSUE są bezprawne i bezskuteczne” – wskazuje.

Turów. „Postanowienie TSUE stoi w kontrze do polubownego załatwienia sprawy”

Decyzje TSUE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich – skomentowała decyzję TSUE o nałożeniu na...

zobacz więcej

Saryusz-Wolski napisał na Twitterze, że decyzje ws. kopalni Turów (7 proc. energii to 3.2 mln gospodarstw domowych) może podejmować według art. 192 ust. 2c w związku z art. 194 ust. 2 Traktatu o Funkcjonowaniu UE „tylko Rada i tylko jednomyślnie, a nie TSUE”.

„Tym samym sankcje TSUE są bezprawne i bezskuteczne w RP, bo wpływają znacząco na strukturę zaopatrzenia w energię” – dodał.

Zobacz także: Poseł opozycji o Turowie: Absolutnie nie płacić kary

Art. 192 ust 2 mówi m.in., że Rada, stanowiąc jednomyślnie zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą i po konsultacji z Parlamentem Europejskim , Komitetem Ekonomiczno-Społecznym i Komitetem Regionów, uchwala „środki wpływające znacząco na wybór Państwa Członkowskiego między różnymi źródłami energii i ogólną strukturę jego zaopatrzenia w energię”.

Art. 194 mówi m.in. o nienaruszaniu „prawa Państwa Członkowskiego do określania warunków wykorzystania jego zasobów energetycznych, wyboru między różnymi źródłami energii i ogólnej struktury jego zaopatrzenia w energię”. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej