RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dr Sutkowski o rekomendacji szczepienia dzieci powyżej 5 lat

Dr Sutkowski podkreślał, że korzyści zaszczepienia zdecydowanie przewyższają zagrożenia (fot. Shutterstock/Kamil Macniak)
Dr Sutkowski podkreślał, że korzyści zaszczepienia zdecydowanie przewyższają zagrożenia (fot. Shutterstock/Kamil Macniak)

Pewnie na początku listopada będzie taka rekomendacja, aby szczepić przeciwko COVID-19 dzieci powyżej piątego roku życia – powiedziałw radiu RMF FM prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Raport o koronawirusie. Duży wzrost zakażeń

Koronawirus w Polsce. W środę 22 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 882 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w...

zobacz więcej

– Narasta liczba osób, które chorują – coraz młodszych – i w szpitalach obserwujemy to. Na Zachodzie jest to bardzo duża liczba – mówił dr Michał Sutkowski. Dlatego wyraził nadzieję, że niebawem zaczną się szczepienia dzieci powyżej piątego roku życia.

– Szczepionki, platformy do tych szczepionek (przeciwko COVID-19) to prawie 30 lat. To jest jak z samochodem, który budujemy od stu iluś lat i gdzieś włożyliśmy dobrą część, to się nazywa mRNA na przykład. Są zresztą inne szczepionki dla dzieci. Ta jest polecana, bo tutaj są badania i będą badania i pewnie na początku listopada będzie taka rekomendacja dla dzieci powyżej piątego roku życia – powiedział dr Sutkowski. Dodał, że w Polsce 95 proc. rodziców wysyła swoje dzieci na różne szczepienia obowiązkowe.

Jak chorują dzieci?


Dr Sutkowski powiedział, że wbrew częstym opiniom dzieci również mogą ciężko przechodzić COVID-19 albo mają po tej chorobie powikłania. Wskazał, że szczególnie w USA widać, że rośnie liczba chorych dzieci. Najmłodszym – jak mówił – grozi m.in. PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny i w jego konsekwencji problemy kardiologiczne. – Oczywiście dzieci żyją po przechorowaniu koronawriusa, ale jedno na tysiąc umiera – przestrzegł ekspert.

Podkreślał, że korzyści zaszczepienia zdecydowanie przewyższają zagrożenia. Zaznaczył, że „niewielkie ryzyko, że będzie wstrząs anafilaktyczny raz na milion, że coś się wydarzy raz na 100 tys.” jest przy każdej szczepionce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej