RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziś Dzień bez Samochodu. Darmowa komunikacja miejska

Europejski Dzień bez Samochodu przypada w środę 22 września (fot. K.Serewis/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)
Europejski Dzień bez Samochodu przypada w środę 22 września (fot. K.Serewis/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)

Europejski Dzień bez Samochodu przypada w środę 22 września. Z tej okazji komunikacja publiczna w wielu polskich miastach będzie całkowicie bezpłatna. W ten sposób władze miast chcą zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodów i zwrócenia uwagi na to, że emisja spalin ma wpływ na zanieczyszczenie powietrza.

Koniec wydzielonych stref w warszawskiej komunikacji miejskiej

Z pojazdów stołecznej komunikacji zniknęła strefa buforowa oddzielająca pasażerów od kierowców i motorniczych. Zwiększony do 75 proc. został limit...

zobacz więcej

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu to inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej celem jest promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmiana zachowań mieszkańców, którzy często wybierają samochód nie tylko z konieczności, ale również z przyzwyczajenia i wygody.

Dzień bez samochodu 2021. Gdzie darmowa komunikacja miejska?


Bezpłatne przejazdy autobusami i/lub tramwajami – a w przypadku Warszawy także metrem – zapowiedzieli przewoźnicy z następujących miast:

Warszawa, Kraków, Wrocław, Białystok, Kielce, Gorzów Wielkopolski, Radom, Koszalin, Szczecin, Lublin, Poznań, Gdańsk, Łódź

Darmowa komunikacja miejska 22 września 2021. Czy potrzebny dowód rejestracyjny?


Warunki darmowych przejazdów różnią się w zależności od regionu Polski. W niektórych przypadkach konieczne jest pokazanie dowodu rejestracyjnego naszego auta, chociaż część samorządów zrezygnowała z tego obowiązku.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej