RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

MZ: Podpisaliśmy porozumienie z przedstawicielami ratowników medycznych

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że po wtorkowych rozmowach ministerstwo zdrowia podpisało porozumienie z przedstawicielami ratowników medycznych i ich pracodawców.

Protest ratowników medycznych. Kraska: Rozmowy to jedyna metoda

– Cieszę się, że ze środowiskiem ratowników medycznych się spotykamy i rozmawiamy. Tego nie ma z pozostałymi przedstawicielami Komitetu...

zobacz więcej

Porozumienie zawarto między ministrem zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych i Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ.

Minister przekazał szczegóły dotyczące ustaleń ze środowego spotkania. – Przez wiele godzin, bodajże siedem, toczyły się rozmowy dotyczące różnych postulatów stawianych przez ratowników, ale też pracodawców zawiązanych ze stacjami ratownictwa medycznego – powiedział Niedzielski.

Szef MZ akcentował, że rozmowy toczyły się w atmosferze dużej odpowiedzialności każdej ze strony. - Była determinacja, by rozwiązywać problem. Rozmowy toczyły się od wielu tygodni i dotyczyły nie tylko kwestii finansowych, ale także kwestii merytorycznych, zmian ustawowych dotyczących systemu ratownictwa – wskazał.

– Rozmowy toczyły się w charakterze trójstronnym; to ważne, by problemy rozwiązywać z komitetem strajkowym, ze związkami zawodowymi, ale także z pracodawcami – zaznaczył.

– Chcę z przyjemnością zakomunikować, że podpisaliśmy porozumienie, ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy, jest podpisane przez przedstawiciela komitetu protestacyjnego, jak i stronę pracodawców. Ze strony MZ szefem zespołu negocjacyjnego był minister Waldemar Kraska – przekazał Niedzielski.

– W kontekście zwiększającej się czwartej fali zakażeń covidowych to bardzo dobra informacja, bo to oznacza, że nie będzie problemów, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, mówię o braku obsad zespołów ratownictwa medycznego – dodał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Protestujący ogłosili zawieszenie działalności „białego miasteczka”

W związku z tragedią, która poruszyła nas wszystkich, podjęliśmy decyzję o tym, że do niedzieli wieczór zawieszamy działalność „białego miasteczka”...

zobacz więcej

Niedzielski był też pytany o to, jak będzie wyglądał dialog prowadzony z protestującymi w białym miasteczku.

– Konkretne propozycje zostaną przestawione jutro – powiedział. Wyjaśnił, że „to, co będziemy się starać proponować drugiej stronie, to przed wszystkim przyjęcie pewnej formuły, którą też tutaj zastosowaliśmy, czyli formuły trójstronnej”.

Propozycje rządu dla ratowników medycznych


Jak podkreślił Niedzielski, to rozwiązanie nie polega na rozmowie tylko z wybranymi partnerami.

– W ramach zespołu trójstronnego mamy związek zawodowy Solidarność, związek zawodowy OPZZ, a także pracodawców, którzy nie uczestniczą w proteście – przypomniał Niedzielski. – Z nimi również prowadzimy dialog na temat budowania ścieżki wzrostu wynagrodzeń, która będzie wykorzystywała fakt, że nakłady na zdrowie w najbliższych latach będą rosły do poziomu 7 proc. PKB – wskazał minister zdrowia.

– Chcemy, rozmawiając z komitetem protestującym, zaprosić do rozmowy trójstronnej, czyli do rozmowy, która będzie uwzględniała nie tylko punkt widzenia wybranej grupy, która znajduje się w komitecie protestacyjnym, ale całości środowiska i to nie tylko środowiska po stronie związków zawodowych, ale też po stronie pracodawców – podkreślił Niedzielski.

– Głównym założeniem naszej jutrzejszej rozmowy będzie próba przekonywania, że musimy rozmawiać w szerszej formule i do tego będziemy zachęcali – podkreślił. Wskazał, że „przykład ratownictwa i wcześniej wypracowanych rozwiązań przekonują do tego, że powinniśmy rozwiązywać problemy na szerszym forum”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej