RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jeśli strategia „od pola do stołu” będzie realizowana, spadnie produkcja żywności

Według naukowców nastąpi znaczący wzrost cen(fot. Robert Alexander/Getty Images)
Według naukowców nastąpi znaczący wzrost cen(fot. Robert Alexander/Getty Images)

W wyniku realizacji strategii „od pola do stołu” spadnie produkcja żywności, a ceny wzrosną – poinformowała Copa-Cogeca, europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze. Badania nad możliwymi konsekwencjami wdrożenia F2F przeprowadził Uniwersytet Christiana Albrechta w Kolonii.

Wpadka Donalda Tuska. Chodzi o cenę chleba

Podczas konwencji krajowej Platformy Obywatelskiej Donald Tusk przekonywał, że w ciągu ostatnich czterech lat ceny chleba wzrosły o 50 proc....

zobacz więcej

Jak zaznacza Copa-Cogeca, jest to kolejne sprawozdanie, które potwierdza, że flagowa strategia Komisji Europejskiej może mieć poważne konsekwencje dla unijnej produkcji żywności, dla naszych gospodarstw oraz dla spójności obszarów wiejskich.

Autorzy tego badania stwierdzają, że „strategia F2F nie jest skuteczna w walce ze zmianami klimatycznymi. Jeśli chodzi o produkcję, to tak samo jak wszystkie badania potwierdza ono, że strategia F2F doprowadzi do jej znaczącego spadku.

Według nich będzie on wynosił 20 proc. dla wołowiny, 6,3 proc. dla mleka oraz – 21,4 i 20 proc. odpowiednio dla zbóż i roślin oleistych w całej UE”.

Zobacz także: Co roku tracimy ponad 5 mln ton jedzenia

Według naukowców z Kolonii nastąpi znaczący wzrost cen. Będzie on najmocniej odczuwalny w przypadku cen mięsa wołowego (58 proc.), mięsa wieprzowego (48 proc.) oraz mleka surowego (ok. 36 proc.). Warzywa i owoce podrożeją o 15 proc. , rośliny oleiste - 18 proc. , a zboża o 12,5 proc.

Ceny gazu idą w górę. Ile zapłacimy od października?

Od 1 października gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w...

zobacz więcej

Jeśli chodzi o handel, wnioski badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Christiana Albrechta są równie jednoznaczne: jeśli wszystkie środki zawarte w strategii F2F zostaną wprowadzone jednocześnie, to „unijny eksport netto zbóż i mięsa wołowego zostanie zastąpiony importem netto”.

Dzwonek alarmowy


Jak wskazuje Copa-Cogeca, wniosek badaczy powinien być dzwonkiem alarmowym dla europejskich decydentów.

„Dlaczego Komisja wciąż nie przeprowadziła oceny skutków tej strategii, co pozwoliłoby nam na prowadzenie dyskusji o rozwiązaniach w oparciu o konkrety? Dlaczego Parlament Europejski szykuje się do głosowania na sesji plenarnej jeszcze bardziej restrykcyjnych środków bez uprzedniego zmierzania dodatkowych skutków” – pytają unijne organizacje rolnicze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej