RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ogrodzenie na granicy z Białorusią. Wiadomo, ile kilometrów postawiono

Na granicy polsko-białoruskiej mamy ponad 130 km zasieków i około 90 km 2,5-metrowego płotu. Układane jest też zabezpieczenie dla zwierzyny – poinformował w TVP1 wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Imigranci w plecakach mieli niemałą sumę euro. Smartfon kierował ich do Niemiec

Dziesięciu nielegalnych imigrantów zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej na Podkarpaciu. Obywatele Afganistanu, którzy pieszo przekroczyli...

zobacz więcej

Wiceszef MON w programie „Kwadrans Polityczny” w TVP1 był pytany, czy na polsko-białoruskiej granicy pojawią się funkcjonariusze Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

Wiceminister przypomniał, że Frontex jest służbą „w fazie tworzenia, która zdolności operacyjne ma osiągnąć w 2027 r.”.

Frontex na polskiej granicy?


– Frontex nie ma swoich funkcjonariuszy, dziś Agencja posługuje się kontyngentami innych krajów i pewnie byłoby tak, że w ramach Frontexu, bo służą tam również polscy pogranicznicy, zostaliby użyci, dlatego my nie chcemy obciążać Frontexu – wyjaśniał Skurkiewicz.

– My jesteśmy granicą zewnętrzną Unii Europejskiej i jeśli Frontex chciałby podjąć taką inicjatywę, to nie ma nic na przeszkodzie, aby pogranicznicy z innych państw zasilili polską Straż Graniczną – dodał.

Morawiecki: Będziemy robić wszystko aby zabezpieczyć granicę Polski i UE

Będziemy bronili naszej granicy z całą determinacją, jedynym winnym cierpienia ludzkiego i ofiar jest wyłącznie reżim białoruski, będziemy robić...

zobacz więcej

Wiceminister przypomniał też, że polskich pograniczników wspiera 2,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. – To żołnierze 16 dywizji, którzy służą razem z pogranicznikami, realizując działania patrolowe i kontrolne – wskazał.

Nowe informacje ws. ogrodzenia na granicy


– Nasze zaangażowanie jest związane z budową budowy fortecznej, czyli płotu. W tej chwili jest 130 km concertiny i płot w wysokości 2,5 metra, w tej chwili około 90 km; to podwójne zasieki. Do tego układamy również zabezpieczenia dla zwierzyny po obu stornach, to siatka leśna służąca z reguły do upraw leśnych, by unikać kaleczenia zwierząt. To umocnienie szerokości około 3 m – poinformował.

Ogrodzenie na granicy z Białorusią zaczęto instalować pod koniec sierpnia w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Instalacja ma uniemożliwić dostanie się do Polski migrantów z Bliskiego Wschodu przywiezionych na polską granicę przez białoruski reżim, który uniemożliwia im także powrót na Białoruś.

Ustawiany przez wojsko płot składa się z trzech warstw drutu ostrzowego typu concertina, ułożonych pierścień na pierścieniu. Słupki będące podstawą dla concertiny są wkopane w ziemię na ponad metr. Płot ma wysokość 2,5 metra. Pod płotem, po zewnętrznej stronie leżą trójwarstwowe zasieki, które utrudniają podejście do ogrodzenia. W pierwszym etapie zaplanowana jest budowa 150-km odcinka. W planach jest też przewidziany kolejny etap budowy, o długości 97 km.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej