RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Skutki porozumienia między USA, Wielką Brytanią i Australią niekorzystne dla Francji”

Scott Morrison na konferencji wideo z Joe Bidenem (fot. PAP/EPA/MICK TSIKAS)
Scott Morrison na konferencji wideo z Joe Bidenem (fot. PAP/EPA/MICK TSIKAS)

Najnowsze

Popularne

Skutki porozumienia między USA, W. Brytanią i Australią w zakresie bezpieczeństwa na Pacyfiku (AUKUS) będą długofalowe i niekorzystne dla Francji – mówi ekspert z Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (IFRI) Paul Maurice.

Premier Australii: Mamy zastrzeżenia do skuteczności bojowej francuskich okrętów

Premier Australii Scott Morrison powiedział podczas konferencji prasowej w Sydney, że jego kraj miał „zasadnicze i poważne zastrzeżenia” odnośnie...

zobacz więcej

– Kontrakt stulecia na dostawę okrętów podwodnych zawarty w 2016 r. z Australią był bardzo ważny dla Francji, ponieważ czynił z niej potęgę w sektorze produkcji sprzętu wojskowego oraz silnego gracza w regionie Pacyfiku. Pozwalał również prezydentowi Emmanuelowi Macronowi pozycjonować się jako silnemu graczowi rozdającemu karty w regionie oraz np. w relacji z Wielką Brytanią – mówi Paul Maurice.

– Konsekwencje dyplomatyczne anulowania tego kontraktu są poważne. Francja straciła zaufanie do ważnych partnerów w NATO: USA, Wielkiej Brytanii i Australii – podkreśla ekspert. – Wezwanie francuskich ambasadorów jest silnym przekazem siły w relacjach dyplomatycznych. Paradoksalnie, ambasador z Wielkiej Brytanii nie został odwołany z uwagi na konieczność stałych konsultacji z tym krajem – wyjaśnia Maurice.

– Skutki zawarcia porozumienia AUKUS między USA, Wielką Brytanią i Australią są poważne i niekorzystne dla Francji i Europy i mogą prowadzić do reorientacji strategicznych celów partnerów NATO w związku z rosnącą potęgą Chin – uważa Maurice.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zerwany kontrakt na łodzie podwodne. Szef MSZ Francji mówi o poważnym kryzysie

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian uznał za „poważny kryzys” odwołanie przez Australię kontraktu na dostawę francuskich łodzi...

zobacz więcej

– Europa może znaleźć się na drugim planie relacji transatlantyckich – dodaje analityk.

– Stanowisko Wielkiej Brytanii będzie miało negatywne konsekwencje dla relacji francusko–brytyjskich i być może będziemy świadkami wzmocnienia wojskowych i gospodarczych relacji francusko–niemieckich, choć tu istnieje również pewna konkurencja między krajami, mimo zapewnień o solidarności z Francją w sprawie anulowania „kontraktu stulecia” – zauważa ekspert.

Zdaniem Maurice’a z uwagi na wybory w Niemczech kanclerz Angela Merkel nie może przyjąć zdecydowanej pozycji w tym kryzysie dyplomatycznym, choć ostatnie wizyty kandydatów na kanclerza w Paryżu jeszcze przed wyborami są obiecujące w kontekście zacieśniania relacji francusko–niemieckich po wyborach.

Paryż wzywa ambasadorów z USA i Australii. Chodzi o kontrakt wart wiele mld dolarów

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian poinformował, że Paryż wzywa swoich ambasadorów z USA i Australii na konsultacje w związku z umową zawartą...

zobacz więcej

=Premier Boris Johnson realizuje konsekwentnie strategię prowadzenia równoległych polityk i relacji zarówno z USA, jak i Australią, będącą strefą brytyjskich wpływów.

– Te relacje wysuwają się na pierwszy plan i rzucają cień na stosunki z europejskimi partnerami. AUKUS można określić jako sukces Borisa Johnsona, który mimo brexitu prowadzi aktywną politykę zagraniczną – uważa Maurice.

– W obecnym kryzysie dyplomatycznym szef MSZ Francji Jean–Yves Le Drian pyta o kształt współpracy w ramach NATO i relacje w ramach sojuszu, mówiąc o potrzebie ich redefinicji oraz o relacje w samej Europie odnośnie naszych partnerów zewnętrznych – wyjaśnia ekspert.

Kwestią, która pojawia się obecnie wśród rozmów dyplomatów są negocjacje porozumienia umowy o wolnym handlu między UE a Australią.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej