
Decyzja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Turowa wywołała wściekłość wśród związkowców, szczególnie wśród pracowników rzeczonej kopalni. Kto wie, czy to właśnie sprawa Turowa nie stanie się płomieniem zapalnym w trudnej sytuacji całej energetyki, która w związku z „zieloną transformacją” coraz bardziej przypomina beczkę prochu.
Jesień to okres, w którym dużo czasu w dyskusji publicznej poświęcamy tematyce ludzi młodych. Zawsze wraz z wrześniowym pierwszym dzwonkiem i...
zobacz więcej
We wtorek odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego, podczas którego poruszono temat kar na Polskę nałożonych za niezaprzestanie wydobycia węgla kamiennego. O sytuacji w Turowie rozmawiano na wniosek przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.
Informacji ze strony rządu udzielali: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń. Dodatkowy punkt posiedzenia Prezydium RDS to efekt decyzji TSUE nakładającej na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów.
Pod koniec lipca do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy dotyczącej ograniczenia handlu w niedzielę. Projekt został zgłoszony przez grupę posłów...
zobacz więcej
Związkowiec zaznacza, że obserwuje się radykalne pogorszenie nastrojów społecznych w całym regionie.
– Na pewno pojedziemy do Luksemburga. Szykujemy też ostre akcje protestacyjne. AgroUnia będzie się mogła od nas uczyć, jak się robi blokady – dodał Ilnicki, według, którego decyzja TSUE jest podważeniem sensu funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej.
– Jeśli jednoosobowa decyzja sędzi może doprowadzić do bankructwa jednej z największych firm energetycznych w Polsce, narażając cały kraj na utratę suwerenności energetycznej, a w konsekwencji i gospodarczej, to trzy filary wspólnoty europejskiej, na których się opiera się Unia Europejska, są fikcją, a w tym wypadku nawet farsą – ocenił.
– Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” KWB „Turów” żąda odrzucenia przez Polskę tej haniebnej decyzji i oczekuje od polskiego Rządu jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Przede wszystkim niepłacenia kar finansowych, a w razie potrzeby wstrzymania wszelkich płatności na rzecz UE, w tym takich jak składki członkowskie. Warto przy tej okazji również rozpocząć dyskusję w naszym kraju nad kosztami i korzyściami płynącymi z obecności Polski w Unii, szczególnie w kontekście czekających Polaków kilkudziesięcioprocentowych wzrostów kosztów energii, które są efektem szalonej unijnej polityki klimatycznej – zaznaczył związkowiec.