RAPORT

Wojna na Ukrainie

Elity UE poznają, co to wściekłość polskich związkowców

TSUE prowadzi działania wymierzone w TSUE (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
TSUE prowadzi działania wymierzone w TSUE (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Decyzja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Turowa wywołała wściekłość wśród związkowców, szczególnie wśród pracowników rzeczonej kopalni. Kto wie, czy to właśnie sprawa Turowa nie stanie się płomieniem zapalnym w trudnej sytuacji całej energetyki, która w związku z „zieloną transformacją” coraz bardziej przypomina beczkę prochu.

Poprawmy jakość wejścia w rynek pracy

Jesień to okres, w którym dużo czasu w dyskusji publicznej poświęcamy tematyce ludzi młodych. Zawsze wraz z wrześniowym pierwszym dzwonkiem i...

zobacz więcej

We wtorek odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego, podczas którego poruszono temat kar na Polskę nałożonych za niezaprzestanie wydobycia węgla kamiennego. O sytuacji w Turowie rozmawiano na wniosek przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

Informacji ze strony rządu udzielali: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń. Dodatkowy punkt posiedzenia Prezydium RDS to efekt decyzji TSUE nakładającej na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów.

Trzy filary stają się fikcją


Przypominam, że w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić pół miliona euro kary dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. W maju Trybunał nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

W lutym Czechy wniosły skargę w sprawie rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych – nakaz wstrzymania wydobycia. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czesi wystąpili o 5 mln euro kary dziennie.

– Jest ogromne napięcie wśród załogi kopalni i mieszkańców, których los jest związany z całym kompleksem. Wszystkie działające tam związki zawodowe zdeterminowane są do ostrej walki o swoje miejsca pracy – ocenił po spotkaniu Wojciech Ilnicki, przewodniczący Solidarności w KWB Turów.

Koniec obchodzenia wolnych niedziel? „Rząd deklaruje szybką legislację”

Pod koniec lipca do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy dotyczącej ograniczenia handlu w niedzielę. Projekt został zgłoszony przez grupę posłów...

zobacz więcej

Związkowiec zaznacza, że obserwuje się radykalne pogorszenie nastrojów społecznych w całym regionie.

– Na pewno pojedziemy do Luksemburga. Szykujemy też ostre akcje protestacyjne. AgroUnia będzie się mogła od nas uczyć, jak się robi blokady – dodał Ilnicki, według, którego decyzja TSUE jest podważeniem sensu funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej.

– Jeśli jednoosobowa decyzja sędzi może doprowadzić do bankructwa jednej z największych firm energetycznych w Polsce, narażając cały kraj na utratę suwerenności energetycznej, a w konsekwencji i gospodarczej, to trzy filary wspólnoty europejskiej, na których się opiera się Unia Europejska, są fikcją, a w tym wypadku nawet farsą – ocenił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” KWB „Turów” żąda odrzucenia przez Polskę tej haniebnej decyzji i oczekuje od polskiego Rządu jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Przede wszystkim niepłacenia kar finansowych, a w razie potrzeby wstrzymania wszelkich płatności na rzecz UE, w tym takich jak składki członkowskie. Warto przy tej okazji również rozpocząć dyskusję w naszym kraju nad kosztami i korzyściami płynącymi z obecności Polski w Unii, szczególnie w kontekście czekających Polaków kilkudziesięcioprocentowych wzrostów kosztów energii, które są efektem szalonej unijnej polityki klimatycznej – zaznaczył związkowiec.

Poważne kontrowersjeWcześniej wzburzenia nie ukrywał również przewodniczący Duda. – Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nakładającej na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów, wzbudza poważne kontrowersje i stwarza zagrożenie wybuchu niepokojów społecznych – czytaliśmy w piśmie szefa „S”. W trakcie konferencji prasowej w maju Piotr Duda w bardzo wymownym geście porwał postanowienie TSUE w sprawie Turowa. – NSZZ „Solidarność” walczył o to, aby faktycznie żyć w wolnym i demokratycznym kraju, daliśmy wolność Europie, robiliśmy wszystko by odejść od jurysdykcji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a dzisiaj robią wszystko by nas włożyć w łapska Związku Socjalistycznych Republik Niemieckich – argumentował Piotr Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej