RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Poznaliśmy laureatów

Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku (fot. PAP/Adam Warżawa)
Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku (fot. PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz i Dyskusyjny Klub Filmowy „Kropka” w Krakowie znaleźli się w gronie laureatów 13. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Statuetki zostały przyznane we wtorek podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Spektakularny film o kard. Wyszyńskim wchodzi do kin. Gwiazdy w obsadzie

Msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej już 12 września. Z tej okazji do kin wchodzi spektakularna filmowa...

zobacz więcej

W trakcie gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski przypomniał, że celem nagród jest docenienie pracy osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmową, bez których wiedza o polskim kinie nie mogłaby dotrzeć do dalekich zakątków w kraju i za granicą.

– Nominowani na co dzień opowiadają nam o filmie, edukują, przedstawiają. Dzięki nim wiemy więcej, wiemy, co się dzieje na polskim rynku filmowym – podkreślił.

Nagrodę PISF w kategorii kino otrzymało Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, pokonując tym samym Kino Muza we Włoszczowie i Kino Pod Baranami w Krakowie.

Zwycięzcą w kategorii Wydarzenie filmowe okazała się wystawa „Wajda w Muzeum Narodowym w Krakowie”. Szansę na statuetkę miały także Octopus Film Festival 2020 i wirtualne sale kin studyjnych Mojeekino.

Statuetka w kategorii Promocja polskiego kina za granicą powędrowała do Aurum Film i New Europe Film Sales za kampanię oscarową filmu „Boże Ciało” Jana Komasy. Wśród nominowanych znaleźli się również Polish Docs PRO 2019 i 2020 oraz Dyskusyjny Klub Filmowy „PLEOGRAF” w Łucku.

Ambasador Francji odznaczył trzy Polki. „Kultura jest bohaterką naszego wieczoru”

Karolina Ziębińska-Lewandowska, Małgorzata Naimska i Barbara Toruńczyk zostały we wtorek odznaczone Orderem Sztuki i Literatury przez Ambasadora...

zobacz więcej

Laureatem w kategorii Krytyk filmowy został Błażej Hrapkowicz. Pozostałymi nominowanymi byli: Diana Dąbrowska i Łukasz Knap.

Najlepszą książką o tematyce filmowej została „1000 filmów, które tworzą historię kina” pod redakcją Piotra Kletowskiego. Rywalizowała ona o nagrodę z publikacjami „Dystrybucja Filmowa. Od kina do streamingu” Anny Wróblewskiej i Sławomira Rogowskiego, a także „Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej” Michała Piepiórki.

W dziedzinie edukacji filmowej zwyciężyły Plenery Film Spring Open (Fundacja Film Spring Open). Prócz nich do statuetki nominowano podcast „Spoiler Master”, prowadzony przez Michała Oleszczyka, i wystawę „Wajda w Muzeum Narodowym w Krakowie”.

Nagrody ex aequo


Za dystrybucję polskiego filmu uhonorowano ex aequo Festiwal Filmów Polskich Wisła w Rosji, organizowany przez Fundację Wspieram, oraz Best Film za dystrybucję filmu „Skandal. Ewenement Molesty”.

W kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy bezkonkurencyjny okazał się Dyskusyjny Klub Filmowy „Kropka” w Krakowie za współorganizację festiwalu filmowego dla osób niepełnosprawnych Filmon i aktywizację osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nominacje otrzymali też Dyskusyjny Klub Filmowy „Niespodzianka” w Bydgoszczy i Klub Filmowy „Ambasada” w Katowicach.

Film o Grzegorzu Przemyku polskim kandydatem do Oscara

Film „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego dotyczący śmierci Grzegorza Przemyka - jednej z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa...

zobacz więcej

Za plakat do filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” doceniono Krzysztofa Iwańskiego. Był on także nominowany także za plakat „Prime Time”. Statuetka mogła powędrować jeszcze do Kuby Bogackiego, Krzysztofa Seyfrieda i Aleksandra Znoski za „Skandal. Ewenement Molesty”.

Podczas uroczystości dyrektor PISF przyznał również nagrodę specjalną. Jej laureatką została kierowniczka projektu Polska Cyfrowa w Instytucie Zuzanna Ostapowicz.

To jest nagroda dla osoby, która podjęła się koordynacji działań siedmiu zespołów filmowych w imieniu PISF. Paręset filmów, które udało się zrekonstruować: fabularnych, animowanych i parę tysięcy kronik filmowych. To było wielką pracą zespołową Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, studia animacji w Bielsku-Białej, zespołów filmowych, dopóki funkcjonowały. Wszelkie rzeczy związane z formalnym procedowaniem prawnym, finansowym, księgowym, rozliczaniem z UE zostały przekazane na barki młodej dziewczyny, która w międzyczasie została jeszcze młodą matką. Podziękujmy jej za tytaniczną pracę – powiedział Śmigulski, wręczając statuetkę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Wyboru zwycięzców dokonał dyrektor PISF, biorąc pod uwagę opinię kapituły. W tegorocznej kapitule, której przewodniczył Śmigulski, znaleźli się: kierowniczka Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych Małgorzata Szczepkowska-Kalemba, krytyk filmowy i publicysta Łukasz Adamski, dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki Hanna Wróblewska, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba, redaktor naczelna wydawnictwa Osnova Izabela Bartosz oraz krytyk filmowy i publicysta tygodnika „Polityka” Janusz Wróblewski.

Nagrody PISF są przyznawane od 2008 r. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury. Celem nagród jest „wyróżnienie szczególnych osiągnięć osób i instytucji wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej