RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prezydent Duda na forum ONZ. „To przyspieszenie w relacjach międzynarodowych”

W nocy z wtorku na środę (czasu polskiego) prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie na forum sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Od rana odbywał spotkania bilateralne, m.in. z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem czy zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacyji Pokojowych Jean-Pierrem Lacroix. – Przez kolejne dni odbędą się jeszcze trzy szczyty: organizowany przez Joe Bidena, dotyczący walki z pandemią, drugi dotyczący gospodarowania żywnością na świecie oraz o energetyce – mówił na briefingu prasowym w Nowym Jorku.

Spotkanie Duda-Biden? Minister Kumoch: najpierw potrzebna jest w USA refleksja o NS2

Rozmowa prezydentów USA i Polski jest potrzebna, ale chcemy, by wcześniej doszło w Waszyngtonie do refleksji na temat Nord Stream 2 - powiedział we...

zobacz więcej

Andrzej Duda przebywa w USA z okazji 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Podczas briefingu przekazał, że odbył spotkanie z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. – Rozmawialiśmy na temat zbliżającej się wizyty pana prezydenta w Polsce. Mamy nadzieję, że w marcu albo na początku kwietnia pan prezydent do nas przyjedzie – powiedział.

Seria spotkań bilateralnych na marginesie szczytu ONZ


– Brazylia to partner gospodarczy Polski, ale przede wszystkim największy kraj Ameryki Południowej o wielkim potencjale – zaznaczył. Podkreślił, że „byłoby dobrze” nasze stosunki z Brazylią, przede wszystkim gospodarcze, rozwijać. – To byłoby z pewnością korzystne dla naszej gospodarki i dla naszych przedsiębiorców – dodał prezydent.

Duda poinformował także o wtorkowym spotkaniu z prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem. – Otrzymałem zaproszenia od pana prezydenta do Mongolii – mówił, podkreślając, że w ubiegłym roku mieliśmy 80-lecie relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Mongolią. Jak zaznaczył Duda, ma nadzieję na zwiększenie wymiany młodzieży z Mogolią; na to, że jeszcze więcej studentów z Mongolii będzie w Polsce. – Mamy nadzieję na rozwój relacji gospodarczych, bo Mongolia to też kraj z wielkim potencjałem i mam nadzieję, że będzie jeszcze bardziej otwarty na naszych przedsiębiorców – dodał. Inne z rozmów, które przeprowadził we wtorek prezydent, to: spotkanie z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre Lacroix. – Rozmawialiśmy o naszej misji w Libanie. Pan podsekretarz chwalił to, w jaki sposób nasi żołnierze tę misję wykonują. Rozmawialiśmy o potencjalnych możliwościach wsparcia dla różnych misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, misji pokojowych – przekazał Duda.

Wcześniej prezydent – jak relacjonował na briefingu prasowym – wziął udział w organizowanym przez Atlantic Council spotkaniu na temat perspektywy rozwoju współpracy w ramach Trójmorza. Uczestniczyli w nim również amerykańscy inwestorzy, prezydent Łotwy Egils Levits oraz b. prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

„Administracja Bidena ma pilne problemy”

Wpadka korespondenta RMF. Podał informację, która okazała się nieprawdziwa

Kancelaria Prezydenta usilnie zabiega o spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Joe Bidenem na marginesie Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji...

zobacz więcej

Prezydent pytany o współpracę z prezydentem Joe Bidenem wymieniał wzajemne zaproszenia na szczyty międzynarodowe, w tym szczyt klimatyczny i szczyt Trójmorza, w których obaj brali udział.

– W tej chwili administracja pana prezydenta Joe Bidena ma bardzo wiele problemów, chociażby takich jak problem Afganistanu, którym musi się zająć i zapewne są to znacznie bardziej pilne potrzeby niż współpraca w relacjach z Polską, w których nic złego się nie dzieje – powiedział Duda.

Prezydent zapewnił, że trwałe elementy współpracy polsko-amerykańskiej wypracowane za prezydentury Donalda Trumpa funkcjonują także obecnie. Zobacz także: Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Brazylii Bolsonaro

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej