RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Spór o Turów. PiS zdecyduje się na radykalny krok ws. Czech?

Mateusz Morawiecki i Andrej Babisz na spotkaniu V4 w czerwcu 2021 r. (fot. Gabriel Kuchta/Getty Images)
Mateusz Morawiecki i Andrej Babisz na spotkaniu V4 w czerwcu 2021 r. (fot. Gabriel Kuchta/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej zapowiadał, że rząd „wykorzysta wszelkie możliwości prawne”, by wykazać, że wyrok TSUE ws. kopalni Turów jest niesprawiedliwy. Jak informuje Wirtualna Polska, w obozie rządzącym pojawiają się głosy, że PiS może tymczasowo wstrzymać uczestnictwo polskiego premiera w spotkaniach Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Czech. Ten radykalny krok miałby pokazać, że nikt nie zamierza ustępować Czechom.

Kim jest sędzia, która chce zamknąć Turów? „Jej stanowisko to decyzja jednej osoby”

500 tys. euro dziennie to kara, jaką TSUE nałożył na Polskę za wydobywanie węgla w kopalni Turów. – To nie jest wyrok, tylko decyzja jednej osoby –...

zobacz więcej

Polski rząd zdecydowanie odrzuca decyzję TSUE o nałożeniu kary za niewstrzymanie prac w kopalni Turów. W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił, że za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów Polska ma wpłacać do wspólnego budżetu 500 tysięcy euro dziennie.

Czechy „bez dobrej woli”


Decyzja to zresztą skutek skargi Czech wniesionej przeciwko Polsce w lutym i „braku dobrej woli” ze strony Pragi w negocjacjach z Warszawą – jak mówił we wtorek Morawiecki.

– Jeśli Unia Europejska i Trybunał Sprawiedliwości chcą ryzykować zdrowiem i życiem Polaków i za nic mają naszą kilkudziesięciostronicową argumentację, to ja uważam, że takie postawienie sprawy jest postawieniem sprawy na głowie – dodał premier, podkreślając, że polski rząd się z tym nie zgadza.

Zobacz także: „Nie zamierzamy wyłączyć Turowa”. Konferencja Morawieckiego
teraz odtwarzane
Premier Morawiecki zabrał głos ws. kopalni Turów

Podobne do stanowiska premiera głosy wybrzmiewają wśród polityków partii rządzącej: Rząd podjął decyzję, by nie wykonywać wyroku TSUE i nie zamykać kopalni Turów – podaje Wirtualna Polska.

„Zamrożone” prace V4?

Szokujące stanowisko PO ws. Turowa. Wiceminister: Wbijanie noża w plecy rządowi

Wicemarszałek Sejmu z PO Małgorzata Kidawa–Błońska oceniła, że Polska powinna szybko wygasić kopalnię w Turowie i zapłacić kary. – To stanowisko...

zobacz więcej

Jak czytamy, z kuluarowych rozmów wynika, że rozważane jest tymczasowe zawieszenie spotkań szefów rządów w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

– Zawieszenie naszej aktywności w V4 na najwyższym szczeblu byłoby krokiem radykalnym, ale krótkotrwale – do czasu rozwiązania sporu – być może koniecznym – mówi portalowi rozmówca z obozu władzy.

Oficjalnie przedstawiciele rządu nie potwierdzają tych doniesień. Rzecznik premiera Piotr Müller przyznaje jednak, że „rozważane są różne scenariusze w ramach mechanizmów unijnych”.

Kolejna runda negocjacji w sprawie Turowa odbędzie się w piątek w Pradze.

Zobacz także: Turów. „Pani Rosario skazuje nas na tę śmierć swoją decyzją”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej