RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Syndrom hawański” dopadł kolejnego oficera CIA

Agent CIA wymagał pomocy medycznej (fot. Mark Wilson/Getty Images)
Agent CIA wymagał pomocy medycznej (fot. Mark Wilson/Getty Images)

Oficer amerykańskiego wywiadu podczas podróży z dyrektorem CIA Williamem Burnsem do Indii doznał „syndromu hawańskiego” – informuje CNN. Sytuacja miała miejsce w tym miesiącu, a agentowi trzeba było udzielić pomocy medycznej. Wciąż nie jest jasne, jak wywoływane są symptomy choroby, ale jedna z teorii mówi o wykorzystywaniu do tego celu mikrofal.

Tajne więzienia CIA. Sprawą zajmie się Sąd Najwyższy USA

Sąd Najwyższy zgodził się orzekać w sprawie, czy rząd może zablokować więźniowi z Guantanamo wnioskowanie o zeznania dwóch byłych agentów CIA,...

zobacz więcej

Amerykańskie media wskazują, że incydent miał miejsce na początku września – zaledwie kilka tygodni po tym, jak dwa podobne przypadki opóźniły podróż wiceprezydent USA Kamali Harris z Singapuru do Wietnamu.

Czym jest „syndrom hawański”?


Zdaniem ekspertów odpowiedzialna za „syndrom hawański” jest broń mikrofalowa, powodująca zawroty głowy, mdłości, migrenę i problemy z pamięcią. Sprawę badała m.in. Amerykańska Akademia Nauk.

Z informacji CNN wynika, że podobne objawy zgłaszało około 200 amerykańskich urzędników i członków ich rodzin. „Syndrom hawański” po raz pierwszy zaobserwowano w 2014 roku u dyplomatów USA w Hawanie – stolicy Kuby. Później przypadki takie zaobserwowano w Chinach, Rosji, a ostatnio w Austrii. „Niepotwierdzone przypadki odnotowano w Polsce, na Tajwanie, w Gruzji, a nawet w Waszyngtonie” – opisywał „Wall Street Journal”. Nie jest jasne, czy celem ataku był faktycznie oficer wywiadu czy podróżujący z nim dyrektor CIA. William Burns łączy wywoływanie schorzeń z działaniami Rosji.

Amerykanie powołali specjalną grupę mającą za zadanie ustalenie przyczyn pojawiania się objawów. Na jej czele stanął doświadczony oficer CIA, tropiący swojego czasu Osamę bin Ladena, a w skład grupy weszli obecni i byli urzędnicy zaznajomieni ze sprawą.

Zobacz także: Operacja „Pluto”. Cel: zabić Castro

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej