RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Połamali kości, bałem się, że wypłynie mi oko”. Atak antysemicki w Niemczech

Policja poszukuje sprawców (fot. Shutterstock)
Policja poszukuje sprawców (fot. Shutterstock)

Po brutalnym ataku na 60-letniego Żyda w centrum Hamburga niemiecka policja poszukuje nieznanych dotąd sprawców, a dochodzenie prowadzi Krajowy Urząd Śledczy (LKA) - poinformował we wtorek dziennik „Bild”.

Przebrani za nazistów odgrywali „likwidację żydowskiego więźnia”. „To czysta nienawiść”

Holenderska policja aresztowała trzy osoby w wieku od osiemnastu do dwudziestu lat, które w ubiegłym tygodniu, wspólnie z kolegami przebranymi za...

zobacz więcej

Według policji trzech lub czterech młodych ludzi podeszło w sobotę o godz. 14 do sześciu uczestników „Czuwania dla Izraela - Przeciwko Antysemityzmowi" przed supermarketem Saturn przy Mönckebergstraße i najpierw zaatakowało ich słownie. Krzyczeli m.in. „Scheiss Israel” i „Free Palestine”.

Kiedy 60-letni żydowski uczestnik czuwania sprzeciwił się takiemu zachowaniu, jeden z napastników podszedł i powalił go na ziemię uderzeniem pięści. Napastnicy uciekli.

Rzeczniczka policji Evi Theodoridou powiedziała, że „natychmiastowa obława z udziałem kilku samochodów patrolowych nie doprowadziła do zatrzymania” sprawców.

Ofiara antysemickiego ataku przejdzie we wtorek ponowną operację. W rozmowie z „Bildem” mężczyzna powiedział: „W szpitalu okazało się, że mam złamaną kość policzkową i nosową. Nadłamała mi się też trochę szczęka. Bałem się też, że wypłynie mi oko. Lekarze twierdzą, że siatkówka oka może się jeszcze odkleić”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Rok 2021 jest obchodzony w RFN pod hasłem „1700 lat żydowskiego życia w Niemczech”. Ale sytuacja Żydów jest w tym kraju coraz trudniejsza. Policja odnotowała w 2020 roku więcej ataków antysemickich niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki, czyli od 2001 roku. 2275 przestępstw w 2020 roku to średnio sześć antysemickich przestępstw dziennie.

Przeczytaj także: Źródła antysemityzmu Niemców. Prof. Krasnodębski wyjaśnia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej