RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przebrani za nazistów odgrywali „likwidację żydowskiego więźnia”. „To czysta nienawiść”

Policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie (fot. Shutterstock)
Policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie (fot. Shutterstock)

Holenderska policja aresztowała trzy osoby w wieku od osiemnastu do dwudziestu lat, które w ubiegłym tygodniu, wspólnie z kolegami przebranymi za nazistów, odgrywały scenę egzekucji żydowskiego więźnia w nadmorskiej miejscowości Urk. W ich mieszkaniach znaleziono broń palną.

Rośnie liczba antysemickich incydentów [WIDEO]

Niemcy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone – przybywa w krajów, w których nasilają się antysemickie nastroje. Ich pokłosiem są ataki na Żydów. W...

zobacz więcej

To kolejne aresztowania młodych mieszkańców Urk, którzy przebrali się w nazistowskie mundury i przemaszerowali przez centrum miasta, gdzie przeprowadzili zainscenizowaną „likwidację żydowskiego więźnia”.

Na wniosek władz miejskich policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie. Funkcjonariusze zatrzymali w piątek jednego z uczestników zajścia. Podczas przeszukania w mieszkaniu 19-latka znaleziono broń.

We wtorek poinformowano o kolejnych zatrzymaniach. Trzech innych mężczyzn w wieku od osiemnastu do dwudziestu lat zostało aresztowanych, gdy w ich mieszkaniach również znaleziono broń palną.

Wydarzenia w Urk wywołały oburzenie w całym kraju. – To czysta nienawiść – ocenił Aron Vrieler, badacz antysemityzmu w Izraelskim Centrum Informacji i Dokumentacji (CIDI).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej