RAPORT

Wojna na Ukrainie

Lempart i „babcia Kasia” w plebiscycie Trzaskowskiego. Czym zasłynęły? [WIDEO]

Po tym, jak ratusz Rafała Trzaskowskiego ogłosił listę kandydatek w plebiscycie na „Warszawiankę Roku”, w internecie zawrzało. Kontrowersje wywołało nominowanie do prestiżowej nagrody Marty Lempart i Katarzyny Augustynek, nazywanej „babcią Kasią”. Varsavianista Daniel Echaust w rozmowie z portalem tvp.info ocenił: To naplucie ludziom w twarz. Czym zasłynęły obie kandydatki, ikony ulicznych protestów? Najgłośniejsze wydarzenia z ich udziałem zebraliśmy w krótkim materiale wideo.

Posłowie opozycji wykonują rozkazy Lempart. Taki biznes

Liderka Strajku Kobiet Marta Lempart owinęła sobie opozycję wokół palca. Gdy każe im „wypie***”, ci milkną w sprawie protestów. Gdy każe im, by...

zobacz więcej

Historia plebiscytu sięga lat 60. XX wieku, a na przestrzeni lat nagradzane były m.in. Mieczysława Ćwiklińska, Hanna Bielicka, Irena Kwiatkowska czy Anna German.

„Warszawianka Roku 2021”. Kontrowersje


W poniedziałek warszawski ratusz ogłosił nazwiska dziesięciu kandydatek do miana „Warszawianki roku 2021”. Wśród dziesięciu nazwisk są Marta Lempart czy Katarzyna Augustynek, znana jako „babcia Kasia”.

Obydwa nazwiska wzbudziły spore kontrowersje, choć prezydent stolicy Rafał Trzaskowski broni decyzji o nominacjach: „Zaangażowane, mądre, empatyczne. (…) Nasze autorytety i nasza duma. Poznajcie wyjątkowe kobiety nominowane do tegorocznej nagrody Warszawianka Roku i Zagłosujcie” – apeluje polityk PO.

Trzaskowski zachęca do proaborcyjnych protestów w czasie pandemii

Dziś rząd PiS próbuje pozbawić kobiety ich praw i obedrzeć z godności, to dlatego są na ulicach; naszym obowiązkiem jest być razem z nimi – napisał...

zobacz więcej

Kim jest Marta Lempart? To liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i zaangażowana zwolenniczka aborcji, która od kilkunastu miesięcy stoi na czele protestów sygnowanych hasłem „wypier***ać”. Za swoje wulgarne i agresywne zachowanie usłyszała już zresztą prokuratorskie zarzuty: znieważenia funkcjonariuszy policji i publicznego pochwalania przestępstw. Zarzuca się jej m.in. wykonywanie gestów przypominających plucie na policjantów czy prowokowanie starć ze służbami.

Wulgarne ekscesy kandydatek Trzaskowskiego


Organizując w środku epidemii wielotysięczne marsze, miała też sprowadzać niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób. Jak przedstawia ją ratusz Trzaskowskiego? „Feministka, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Stała na czele największych demonstracji przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. Prawniczka, przez wiele lat zaangażowana w walkę o prawa osób z niepełnosprawnościami” – w ten sposób zachęca się do głosowania na Lempart. Zobacz także: „Hańba!” Prezydent Wrocławia wybuczany za nagrodę dla Marty Lempart Druga z kontrowersyjnych nominacji to „babcia Kasia” – czyli Katarzyna Augustynek.

„Babcia Kasia” – dla ratusza to „ikona”


„Ikona protestów ulicznych w Warszawie. Absolwentka prawa i emerytowana lektorka angielskiego i hiszpańskiego. Działa w oddolnych ruchach przeciwstawiających się łamaniu praw obywatelskich w Polsce” – piszą organizatorzy konkursu na „Warszawiankę Roku 2021”.

„Protestowała” nie tylko na proaborcyjnych manifestacjach, ale brała udział także w prowokacjach tzw. Lotnej Brygady Opozycji – miała m.in. prowokować starcia z policją przed Pomnikiem Smoleńskim. W 2021 roku wpłynęło w sumie 5 aktów oskarżenia i 6 wniosków o ukaranie „babci Kasi”.

Policja: Pluła, biła i znieważyła. Dla sądu to za mało, wniosek policjantów ws. Babci Kasi odrzucony

Sąd Okręgowy w Warszawie po raz drugi odrzucił wniosek policjantów o rozpatrzenie sprawy Katarzyny A. znanej jako Babcia Kasia. Lewicowa aktywistka...

zobacz więcej

Mimo wielu relacji policjantów, do których miała krzyczeć m.in. „Ty ch***, ty pislicyjna ku***”, sądy stają po stronie Augustynek i oddalają te oskarżenia. Co więcej, zdaniem prokuratury dochodziło również do sytuacji, gdy na jednym z protestów „babcia Kasia” opluła funkcjonariusza.

„Trzaskowski wie, co robi”


Jaki wzór miałyby dawać panie nominowane na „Warszawiankę Roku”? Nominacje ostro komentował w rozmowie z portalem tvp.info varsavianista Daniel Echaust, twórca strony portalwarszawski.com.pl, zdaniem którego opisywane kandydatki to „dobrze opłaceni, wykształceni zadymiarze”.

– Rafał Trzaskowski doskonale wie, co robi, wyróżniając tego typu osoby – komentuje Echaust.

Zobacz także: Ile Strajk Kobiet płaci za lokal w centrum Warszawy? „Śmieszna stawka”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej