RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polityka energetyczna. „Rosja chce skłonić Polskę, by nie dążyła do niezależności”

Celem Kremla jest wymuszenie na Polsce odejścia od polityki uniezależniania się od Rosji (fot. Shutterstock; PAP/Mateusz Marek)
Celem Kremla jest wymuszenie na Polsce odejścia od polityki uniezależniania się od Rosji (fot. Shutterstock; PAP/Mateusz Marek)

Do obszarów walki informacyjnej prowadzonej przez Rosję i Białoruś należy polityka energetyczna, Rosja próbuje skłonić Polskę, by zaniechała uniezależniania się od rosyjskich dostaw – pisze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn: Nie możemy pozwolić destabilizować Polski, NATO i UE

Nie możemy pozwolić destabilizować Polski, NATO i Unii Europejskiej – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb...

zobacz więcej

W przesłanym PAP materiale Żaryn zwrócił uwagę na usterki elektrowni jądrowej w białoruskim Ostrowcu, którą wskazywano także jako źródło energii dla Polski. „Federacja Rosyjska, a ostatnio również Białoruś, coraz aktywniej prowadzą walkę informacyjną przeciwko Polsce. Jednym z obszarów tych aktywności jest presja informacyjna dotycząca polityki energetycznej RP” – podkreślił Żaryn.

Wypchnięcie amerykańskich interesów


„Celem Kremla jest wymuszenie na Polsce odejścia od polityki uniezależniania się od Rosji, a także wzmocnienie dominacji rosyjskiej w regionie” – ocenił. Jak dodał, mają temu służyć ataki wymierzone w projekty dywersyfikacji dostaw do Polski oraz współpracę energetyczna Polski z USA i Litwą. „Rosja stara się wypchnąć interesy amerykańskie z Europy, a także rozgrywać kraje naszego regionu. Propaganda rosyjska sięga również chętnie po manipulacje i kłamstwa do promowania własnych interesów energetycznych i inwestycji” – zauważył Stanisław Żaryn.

Zobacz także: Dyrektor OSW: Białoruś próbuje wywrzeć nacisk na UE

Wskazał budowę białorusko-rosyjskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu jako „okazję do prowadzenia walki informacyjnej z Polską oraz realizowania strategii propagandowej”.

Morawiecki o „gniewnych pomrukach” Kremla. „To nas jednoczy” [WIDEO]

Polska i państwa bałtyckie nie mogą być bierne; każdy gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację po naszej stronie -...

zobacz więcej

„Propaganda Moskwy i Mińska pokazywała ten projekt jako niemal przełomowy dla sytuacji energetycznej w Europie Środkowej. Media rosyjskie wskazywały na szybkie tempo prac, nowoczesne technologie stosowane w budowie, a także informowały o nowych możliwościach, jakie otwierają się przed Białorusią. Tezy takie były również transferowane do polskiej debaty publicznej” – zauważył rzecznik.

Co jest korzystniejsze?


Przypomniał komentarze, według których uruchomienie elektrowni w Ostrowcu podważałoby sens budowy polskiej siłowni jądrowej, ponieważ korzystniejsze miałoby być sprowadzanie energii z Białorusi. „Sygnały płynące z Białorusi wskazują, że sytuacja elektrowni jest bardzo zła. Elektrownia w Ostrowcu w ciągu zaledwie kilku miesięcy funkcjonowania zanotowała kilka poważnych usterek. Od ponad dwóch miesięcy cały zakład jest wyłączony z powodu kolejnej, tym razem poważnej” – podkreślił Żaryn.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Ceny prądu. Minister o tym, kto ma być chroniony

Przygotowaliśmy projekt przepisów dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii, przedstawiliśmy Radzie Ministrów i teraz...

zobacz więcej

Dodał, że w lipcu zanotowano znaczną awarię, elektrowni brakuje specjalistów, a morale załogi jest „bardzo niskie, m.in. z uwagi na brak odpowiedzialnych działań związanych z zarządzaniem zakładem”. „Elektrowni grozi spektakularna klapa, co pokazuje, że Białoruś i Rosja nie były w stanie poradzić sobie ze skuteczną budową elektrowni atomowej. Działania propagandowe zderzyły się z rzeczywistością, pokazując kompromitację i nieudolność przy tak poważnym projekcie” – napisał Żaryn.

„Rosji coraz trudniej prowadzi się inwestycje nawet w tak kluczowych dla Federacji Rosyjskiej obszarach, jak energetyka czy modernizacja wojska. Rosyjskie państwo jest coraz mniej wydolne a czasem wręcz nieudolne. Propaganda rosyjska coraz agresywniejsza wobec Zachodu to jeden ze sposób Kremla, by takie porażki tuszować” – podsumował rzecznik koordynatora służb specjalnych.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej