RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Polityka energetyczna. „Rosja chce skłonić Polskę, by nie dążyła do niezależności”

Celem Kremla jest wymuszenie na Polsce odejścia od polityki uniezależniania się od Rosji (fot. Shutterstock; PAP/Mateusz Marek)
Celem Kremla jest wymuszenie na Polsce odejścia od polityki uniezależniania się od Rosji (fot. Shutterstock; PAP/Mateusz Marek)

Do obszarów walki informacyjnej prowadzonej przez Rosję i Białoruś należy polityka energetyczna, Rosja próbuje skłonić Polskę, by zaniechała uniezależniania się od rosyjskich dostaw – pisze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn: Nie możemy pozwolić destabilizować Polski, NATO i UE

Nie możemy pozwolić destabilizować Polski, NATO i Unii Europejskiej – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb...

zobacz więcej

W przesłanym PAP materiale Żaryn zwrócił uwagę na usterki elektrowni jądrowej w białoruskim Ostrowcu, którą wskazywano także jako źródło energii dla Polski. „Federacja Rosyjska, a ostatnio również Białoruś, coraz aktywniej prowadzą walkę informacyjną przeciwko Polsce. Jednym z obszarów tych aktywności jest presja informacyjna dotycząca polityki energetycznej RP” – podkreślił Żaryn.

Wypchnięcie amerykańskich interesów


„Celem Kremla jest wymuszenie na Polsce odejścia od polityki uniezależniania się od Rosji, a także wzmocnienie dominacji rosyjskiej w regionie” – ocenił. Jak dodał, mają temu służyć ataki wymierzone w projekty dywersyfikacji dostaw do Polski oraz współpracę energetyczna Polski z USA i Litwą. „Rosja stara się wypchnąć interesy amerykańskie z Europy, a także rozgrywać kraje naszego regionu. Propaganda rosyjska sięga również chętnie po manipulacje i kłamstwa do promowania własnych interesów energetycznych i inwestycji” – zauważył Stanisław Żaryn.

Zobacz także: Dyrektor OSW: Białoruś próbuje wywrzeć nacisk na UE

Wskazał budowę białorusko-rosyjskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu jako „okazję do prowadzenia walki informacyjnej z Polską oraz realizowania strategii propagandowej”.

Morawiecki o „gniewnych pomrukach” Kremla. „To nas jednoczy” [WIDEO]

Polska i państwa bałtyckie nie mogą być bierne; każdy gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację po naszej stronie -...

zobacz więcej

„Propaganda Moskwy i Mińska pokazywała ten projekt jako niemal przełomowy dla sytuacji energetycznej w Europie Środkowej. Media rosyjskie wskazywały na szybkie tempo prac, nowoczesne technologie stosowane w budowie, a także informowały o nowych możliwościach, jakie otwierają się przed Białorusią. Tezy takie były również transferowane do polskiej debaty publicznej” – zauważył rzecznik.

Co jest korzystniejsze?


Przypomniał komentarze, według których uruchomienie elektrowni w Ostrowcu podważałoby sens budowy polskiej siłowni jądrowej, ponieważ korzystniejsze miałoby być sprowadzanie energii z Białorusi. „Sygnały płynące z Białorusi wskazują, że sytuacja elektrowni jest bardzo zła. Elektrownia w Ostrowcu w ciągu zaledwie kilku miesięcy funkcjonowania zanotowała kilka poważnych usterek. Od ponad dwóch miesięcy cały zakład jest wyłączony z powodu kolejnej, tym razem poważnej” – podkreślił Żaryn.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Ceny prądu. Minister o tym, kto ma być chroniony

Przygotowaliśmy projekt przepisów dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii, przedstawiliśmy Radzie Ministrów i teraz...

zobacz więcej

Dodał, że w lipcu zanotowano znaczną awarię, elektrowni brakuje specjalistów, a morale załogi jest „bardzo niskie, m.in. z uwagi na brak odpowiedzialnych działań związanych z zarządzaniem zakładem”. „Elektrowni grozi spektakularna klapa, co pokazuje, że Białoruś i Rosja nie były w stanie poradzić sobie ze skuteczną budową elektrowni atomowej. Działania propagandowe zderzyły się z rzeczywistością, pokazując kompromitację i nieudolność przy tak poważnym projekcie” – napisał Żaryn.

„Rosji coraz trudniej prowadzi się inwestycje nawet w tak kluczowych dla Federacji Rosyjskiej obszarach, jak energetyka czy modernizacja wojska. Rosyjskie państwo jest coraz mniej wydolne a czasem wręcz nieudolne. Propaganda rosyjska coraz agresywniejsza wobec Zachodu to jeden ze sposób Kremla, by takie porażki tuszować” – podsumował rzecznik koordynatora służb specjalnych.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej