RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Brazylii Bolsonaro

Rozmowy dotyczyły zwiększenia wymiany handlowej i ochrony inwestycji (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)
Rozmowy dotyczyły zwiększenia wymiany handlowej i ochrony inwestycji (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. Było to pierwsze spotkanie głowy państwa podczas wizyty w USA z okazji 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch, rozmowy dotyczyły „zwiększenia wymiany handlowej i ochrony inwestycji”.

„Ponad 200-milionowa Brazylia to nasz najpotężniejszy partner na półkuli południowej” - oznajmił minister na Twitterze.

Tłumacząc przed spotkaniem cel rozmów, Kumoch stwierdził, że „Brazylia jest jednym z największych państw świata, więc spotykanie się z partnerem tak istotnym, z którym prezydent już się widział w Davos, jest czymś naturalnym”.

Prezydent Andrzej Duda przybył do Nowego Jorku, rozpoczynając wizytę w USA

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w poniedziałek wieczorem do Nowego Jorku, rozpoczynając czterodniową...

zobacz więcej

Bolsonaro będzie pierwszym mówcą podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Jest też jedynym przybyłym do Nowego Jorku liderem, który otwarcie deklaruje, że nie jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Jak twierdził, ma on doskonałą odporność ze względu na przebytą w ubiegłym roku chorobę.

W poniedziałek media doniosły, że wirusa wykryto u jednego z członków brazylijskiej delegacji, choć nie zakłóciło to dyplomatycznych planów prezydenta, który jeszcze w poniedziałek spotkał się z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Spotkanie z Bolsonaro jest pierwszym punktem wizyty prezydenta Dudy w Nowym Jorku. Jeszcze dziś spotka się także z przywódcami Mongolii, Turcji, Ukrainy, Gruzji i Mołdawii oraz wystąpi podczas debaty liderów Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Przeczytaj także: Prezydent w „L'Opinion” o historycznym zwycięstwie polskiej „Solidarności”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej