RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tej nagrody Lewandowski jeszcze nie odbierał. Pokonał Messiego i Ronaldo [WIDEO]

Robert Lewandowski nagrodzony Złotym Butem (fot. TT/FC Bayern)
Robert Lewandowski nagrodzony Złotym Butem (fot. TT/FC Bayern)

Robert Lewandowski odebrał we wtorek Złotego Buta – nagrodę dla najlepszego strzelca w europejskich ligach. W sezonie 2020/21 kapitan reprezentacji Polski, a na co dzień piłkarz Bayernu Monachium, zdobył 41 bramek. Ceremonia odbyła się w klubowym muzeum na stadionie Allianz Arena.

„Lewy” na wakacjach. Zabawy z piłką i ogrywanie dzieciaków [WIDEO]

zobacz więcej

W klasyfikacji Złotego Buta w najsilniejszych ligach na Starym Kontynencie (angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, włoskiej i francuskiej) liczba goli mnożona jest przez dwa, dlatego końcowy wynik Lewandowskiego to 82 punkty.

Lewandowski przed Messim i Ronaldo


Drugie miejsce zajął Argentyńczyk Lionel Messi, który wówczas jeszcze w barwach Barcelony (obecnie Paris Saint-Germain) zdobył 30 goli (60 pkt), a trzecie – Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Juventusu Turyn (obecnie Manchester United) - 29 bramek, czyli 58 punktów.

Lewandowski jest pierwszym piłkarzem w historii Bundesligi, który przekroczył liczbę 40 ligowych bramek w sezonie. Wcześniej rekordzistą był zmarły w tym roku Gerd Mueller z 40 golami.

– Jestem dumny, szczęśliwy, nigdy nie przypuszczałem, że pobiję ten rekord. Później, kiedy byłem blisko, wiedziałem, że muszę koncentrować się na każdym meczu i zdobywać kolejne bramki – przyznał odbierając statuetkę. Złotego Buta 33-letni napastnik otrzymał po raz pierwszy w karierze. Robert Lewandowski jest też pierwszym Polakiem uhonorowanym w ten sposób. Nagroda przyznawana jest od 1968 roku. Najczęściej – sześciokrotnie – zdobywał ją Messi.

Zobacz także: Lewandowski ujawnił, jak długo jeszcze będzie grać

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej