RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Lawa z Cumbre Vieja zalała ponad 100 ha. Erupcja może ustać dopiero w grudniu

Do wtorku rano lawa zniszczyła 166 budynków mieszkalnych oraz zmusiła do ewakuacji ponad 5500 osób (fot. Europa Press via Getty Images)
Do wtorku rano lawa zniszczyła 166 budynków mieszkalnych oraz zmusiła do ewakuacji ponad 5500 osób (fot. Europa Press via Getty Images)

Lawa wydostająca się od niedzieli z kanaryjskiego wulkanu Cumbre Vieja zalała do wtorku ponad 110 hektarów terenów na wyspie La Palma. Według wulkanologów erupcja może zakończyć się dopiero w grudniu.

Wybuchł wulkan na Wyspach Kanaryjskich. Lawa uszkodziła ok. 100 domów

Wojsko w kooperacji z policją i strażakami ewakuuje mieszkańców zagrożonych terenów na południu wyspy La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich,...

zobacz więcej

We wtorkowym komunikacie władze kanaryjskiej wyspy podały, że do wtorku rano lawa zniszczyła 166 budynków mieszkalnych oraz zmusiła do ewakuacji ponad 5500 osób.

W nocy z poniedziałku na wtorek lokalne służby przeprowadziły ewakuację miejscowości Tacande, po tym, jak w jej pobliżu pojawił się otwór z wyciekającą lawą.

Tymczasem jak wynika z oceny Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) w Madrycie, we wtorek powinno dojść do zetknięcia pierwszych strumieni wyciekającej z Cumbre Vieja lawy z Oceanem Atlantyckim.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Magma wylewa się ośmioma szczelinami. Hiszpańska minister do turystów: Przyjeżdżajcie

Hiszpańska minister ds. przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto zachęcała w poniedziałek turystów zagranicznych do odwiedzenia kanaryjskiej...

zobacz więcej

Eksperci instytutu szacują, że erupcja wulkanu, który podczas ostatniej nocy doprowadził do kilku kolejnych wstrząsów sejsmicznych na La Palmie, może zakończyć się dopiero w grudniu.

Wulkanolog z IGN Alicia Felpeto wyjaśniła w rozmowie z madryckim dziennikiem „Publico”, że z analizy wcześniejszych wybuchów kanaryjskiego wulkanu wynika, iż erupcja może trwać nawet przez 84 dni.

„W chwili obecnej największe zagrożenie stanowią pożary wynikające z erupcji” – przestrzegła Felpeto, wskazując, że temperatura wydostającej się z wulkanu magmy sięga 1000 st. C.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej