RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

"Gazeta" atakuje Jakiego. Poseł: Zamiast walić w twarz zaproście profesorów

Europoseł Patryk Jaki (fot. Michel CHRISTEN/ European Union 2021/ EP, Twitter.com)
Europoseł Patryk Jaki (fot. Michel CHRISTEN/ European Union 2021/ EP, Twitter.com)

Europoseł Patryk Jaki udowodnił w nowym raporcie, że Unia Europejska wcale „nie jest bankomatem dla Polski”, a finansowo najwięcej na otwarciu naszego rynku skorzystały kraje Zachodniej Europy. „Ziobro i Jaki szykują kłamstwo polexitowe” – napisał portal gazeta.pl i zacytował opinie o tym, że politycy Solidarnej Polski chcą wyjścia z Unii. „Nikt na konferencji nie mówił o Polexcicie” – kontruje teraz Jaki i zapewnia, że wszystkie dane przedstawione w raporcie są prawdziwe.

Przepływy pieniędzy między Polską a UE od 2004 roku. Podano kwoty

Całkowite straty finansowe dla Polski, wynikające z transferów finansowych pomiędzy naszym krajem a Unią Europejską, wynoszą za lata 2004-2020 w...

zobacz więcej

– Z tego raportu wynika, że państwa starej Europy wyciągają z Polski, a nie na odwrót – powiedział Patryk Jaki na antenie TVP info. Polityk komentował w ten sposób opublikowany raport ws. zysków i strat dla Polski z członkostwa w Unii Europejskiej w latach 2004-2020.

„A gdzie inwestycje zagraniczne z państw UE? A gdzie zysk wypracowany za sprawą tych inwestycji, który został w Polsce? A gdzie zyski polskich firm osiągnięte dzięki otwarciu europejskich rynków? Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki szykują kłamstwo polexitowe na wzór tego brexitowego o NHS” – napisał na Twitterze sympatyzujący z opozycją politolog i publicysta Adam Traczyk.

Zobacz także ->  Saryusz-Wolski pokazuje wykresy i obala mit opozycji. Kto najwięcej zyskuje w UE?

Cytując jego post, portal „Gazety Wyborczej” już w tytule zaatakował Jakiego sugerując mu chęć wyprowadzenia Polski ze wspólnoty europejskiej.

Patryk Jaki odpowiedział na te zarzuty w ośmiu punktach.

„Nikt na konferencji nie mówił o polexcicie” – zaczął Jaki. „Dane udowadniały tezę, że firmy starej UE bardziej korzystają na obecności Polski w UE i ich ataki na tym tle na Polskę są nieuzasadnione, a nie tezę, że trzeba wyjść z Unii” – dodaje europoseł.

Kim jest sędzia, która chce zamknąć Turów? „Jej stanowisko to decyzja jednej osoby”

500 tys. euro dziennie to kara, jaką TSUE nałożył na Polskę za wydobywanie węgla w kopalni Turów. – To nie jest wyrok, tylko decyzja jednej osoby –...

zobacz więcej

Patryk Jaki zaapelował też, aby nie zestawiać kontrowersyjnych wypowiedzi Janusza Kowalskiego z jego własnymi wystąpieniami, bo on nic nie mówi o Polexicie.

„Wszystkie dane się zgadzają. Dziennikarz, który kwestionował wielkość funduszy na konferencji po sprawdzeniu widać, że się mylił” – stwierdził Patryk Jaki.

„Wbrew twierdzeniom gazety, tabelka wlicza dywidendy i zyski kapitałowe z Polski, jak i te polskich firm” – zaznaczył.

Zobacz także ->  Komisja Europejska: Nie mamy uprawnień do zatrzymania Nord Stream 2

Polityk zaznaczył, że autorzy raportu mówili też o korzystnym eksporcie – pokazali jednak na twardych danych, jak wyglada cały łańcuch produkcji.

Kopalnia Turów. TSUE nakłada karę, rząd odpowiada

„Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów. Od początku stoimy na stanowisku, że wstrzymanie prac kopalni w Turowie zagrozi stabilności polskiego...

zobacz więcej

Jaki apeluje o podjęcie debaty


„Najwiecej kontrowersji wzbudziło pokazywanie wyprowadzonych dywidend zagranicznych firm z Polski jako straty” – zauważył Jaki. „Moim zdaniem jednak z zastrzeżeniami jest to uprawnione. Sama UE przecież zapropnowała, żeby liczyć to jako straty gospodarek nowej UE i rekompensować funduszami” – wyjaśnił.

Na koniec europoseł zaznaczył, że nikt z nas nie ma monopolu na wiedzę. Ocenił, że razem z ekspertami poruszyli ważny temat, o którym warto merytorycznie dyskutować.

Zobacz także ->  Szydło ostro do Timmermansa. „Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi…”

„Więc »gazeto« zamiast atakować personalnie i wymyślać rzeczy, które nie miały miejsca, rozmawiajcie. Zaproście profesorów, skonfrontuje dane. Tak jest jednak trudniej… niż »walić po twarzy«” – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej