RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Turów. „Pani Rosario skazuje nas na tę śmierć swoją decyzją”

TSUE jednoosobowo zdecydował o ukaraniu Polski (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
TSUE jednoosobowo zdecydował o ukaraniu Polski (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Najnowsze

Popularne

Zdaniem związkowca Wojciecha Ilnickiego w walce o utrzymanie wydobycia w kopalni Turów nie chodzi tylko o kontekst gospodarczy i energetyczny, czy o brak pracy dla ok. 50 tys. osób. – Bez pracy kopalni Turów wszyscy tutaj jesteśmy skazani na śmierć – powiedział Ilnicki.

Kary za kopalnię Turów. Co na to strona czeska?

Czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek oświadczył, że strona czeska jest gotowa do dalszych rozmów w sprawie polskiej kopalni węgla...

zobacz więcej

Przewodniczący organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki podkreślił, że utrzymanie wydobycia ma znaczenie nie tylko gospodarcze, ale również społeczne, a nawet istotny jest kontekst zdrowotny.

Bez pracy kopalni Turów wszyscy tutaj jesteśmy skazani na śmierć. Mieszkańcy Bogatyni zgodnie z polityką klimatyczną Unii nie mają już pieców we własnych domach, wszyscy są przyłączeni do ciepła z elektrociepłowni, a gdy przestanie ona pracować zamarzniemy tutaj. Nasz szpital również korzysta z sieci ciepłowniczej, więc w czasie pandemii bez ciepłej wody grozi nam zaraza, zakażenia. W naszym szpitalu zaczną jako pierwsi umierać pacjenci. Pani Rosario skazuje nas na tę śmierć swoją decyzją – powiedział Ilnicki.

Podkreślił, że absolutną nieprawdą jest sugerowanie, że węgiel będzie można kupić z czeskich lub niemieckich kopalni i dostarczyć do polskiej elektrowni.

Dwieście tysięcy ton węgla dziennie nie można dostarczyć w żaden sposób . Np. gdyby to robić tirami to one musiałyby kursować co minutę. Nie da się tego przeładować o czasie, ten węgiel w transporcie wysycha. To po prostu nierealne. Podobnie nie udałoby się zrobić tego koleją – ocenił związkowiec.

Postanowienie TSUE ws. Turowa. „Polska ma inny problem”

TSUE postanowił o nałożeniu na Polskę kary w sprawie kopalni Turów. – Fakt, że pojedyncza sędzia może nakazać suwerennemu państwu zamknięcie...

zobacz więcej

To by doprowadziło do „rozchwiania całej polskiej energetyki”


Podkreślił, że nie chodzi tylko o fakt, że około 50 tys. osób pozostałoby bez pracy, ponieważ jakaś część mieszkańców poradziłaby sobie z tym problemem i znalazła zatrudnienie w innych miejscach. – Wszyscy wiemy choćby po pandemii jakim dużym problemem społecznym staje się depresja. Wielu mieszkańców na pewno dotknęłaby ta choroba. Nie można wykluczyć nawet fali samobójstw – dodał.

Ilnicki ocenił, że zamknięcie elektrowni Turów doprowadziłoby do „rozchwiania całej polskiej energetyki”.

– Teraz system energetyczny jest w miarę stabilny, więcej eksportujemy niż kupujemy prądu za granicą. Brak naszej elektrowni w systemie energetycznym kraju groziłby blackoutami, wyłączeniami . Rosłyby ceny na energię. I to wszystko z powodu decyzji pani Rosario, która przecież 7 października kończy swoją karierę w TSUE, a jak nienawidzi Polaków, dała właśnie wyraz – mówił związkowiec.

Niemcy polegają na węglu brunatnym. Zalewska: UE nie nakazuje im zamykania kopalń

Choć od 40 lat dyskutuje się o szkodliwości dla środowiska produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego, to nadal ok. 19 proc. tej energii w...

zobacz więcej

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej