RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morawiecki: Będziemy robić wszystko aby zabezpieczyć granicę Polski i UE

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy (fot. M.Moskwa/Nur/Getty Images)
Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy (fot. M.Moskwa/Nur/Getty Images)

Będziemy bronili naszej granicy z całą determinacją, jedynym winnym cierpienia ludzkiego i ofiar jest wyłącznie reżim białoruski, będziemy robić wszystko, by skutecznie zabezpieczyć granicę Polski i UE przy zachowaniu wszelkich humanitarnych środków – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

„Akcja wyreżyserowana w Mińsku i Moskwie”. Morawiecki o sytuacji na granicy z Białorusią

Zrobimy wszystko, by osoby, które zmarły na terytorium RP, to nie byli ludzie anonimowi. Ci, którzy przeżyli, są ratowani w polskich szpitalach –...

zobacz więcej

W niedzielę premier, a wcześniej Straż Graniczna poinformowali, że w trzech miejscach w rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które nielegalnie przekroczyły granicę. Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że w poniedziałek służby odnotowały 220 prób przekroczenia granicy polsko–białoruskiej. Zatrzymano 14 nielegalnych imigrantów oraz dwie osoby, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy.

„Będziemy bronili naszej granicy z całą determinacją. Jedynym winnym cierpienia ludzkiego i ofiar jest wyłącznie reżim białoruski i jego mocodawcy. Nie zgadzamy się na to i będziemy robić wszystko, by skutecznie zabezpieczyć granicę Polski i Unii Europejskiej przy zachowaniu wszelkich humanitarnych środków” – napisał we wtorek na Facebooku premier Morawiecki.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową” oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej