RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Za tydzień lub dwa powrót dzieci do szkół przełoży się na liczbę zakażeń

Do tej pory dzieci przechorowywały COVID–19 w sposób łagodny (fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz)
Do tej pory dzieci przechorowywały COVID–19 w sposób łagodny (fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz)

Powrót dzieci do szkół przełoży się na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem mniej więcej za tydzień lub dwa – ocenił we wtorek w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Próbował dokonać obywatelskiego zatrzymania pijanego. Sam był pijany

zobacz więcej

Zdaniem Kraski, obecnie nie widać jeszcze związku pomiędzy rozpoczęciem roku szkolnego a wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

– Myślę, że jeszcze koło tygodnia lub dwóch trzeba poczekać na ewentualny efekt – ocenił wiceminister. Dodał, że efekt ten związany będzie nie tyle z pobytem dzieci w szkole, ale ze zwiększoną mobilnością dzieci i rodziców.

Kraska zaznaczył, że do tej pory dzieci przechorowywały COVID–19 w sposób łagodny, lecz najnowsze dane z USA pokazują, że wariant Delta jest dla nich bardziej groźny. – Doniesienia pokazywały, że kilkanaście młodych osób zmarło z powodu zakażenia COVID–19 – podkreślił.

Poinformował, że wariant Delta dominuje w Polsce w 99 proc. – Poprzedni wariant został praktycznie już wyparty – zauważył wiceminister. Zastrzegł, że choć przebieg choroby po zakażeniu nowym wariantem wygląda podobnie, jednak jest on „zdecydowanie bardziej zakaźny”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Na początku mówiliśmy, że 15 minut to jest okres, kiedy przebywanie z osobą zakażoną może spowodować nasze zakażenie, przy wariancie Delta to jest kilka minut – poinformował Kraska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej