RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wybory parlamentarne w Rosji. Która partia uzyskała najwięcej głosów?

Wybory parlamentarne w Rosji (fot. PAP/ EPA/MAXIM SHIPENKOV)
Wybory parlamentarne w Rosji (fot. PAP/ EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Po przeliczeniu 100 proc. głosów w wyborach parlamentarnych w Rosji rządząca partia Jedna Rosja zdobyła 49,82 proc. głosów – podała Centralna Komisja Wyborcza. Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) uzyskała 18,93 proc. głosów.

Rosja po wyborach. Policja zatrzymuje osoby związane z opozycją

W Petersburgu policja zatrzymała po wyborach parlamentarnych kilku członków komisji wyborczych, którzy reprezentowali w tych komisjach kandydatów...

zobacz więcej

7,55 proc. według danych CKW otrzymała populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR), dowodzona przez Władimira Żyrinowskiego. Partia Sprawiedliwa Rosja-Za Prawdę otrzymała 7,46 proc. Pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyła partia Nowi Ludzie, z wynikiem 5,32 proc.

Dane te różnią się nieznacznie od ogłoszonych przez CKW na konferencji prasowej w poniedziałek. Ostateczne zatwierdzenie wyników wyborów nastąpi w piątek.

Połowa miejsc w 450-osobowej niższej izbie parlamentu Rosji, Dumie Państwowej, wyłaniana była z list partyjnych a druga połowa z okręgów jednomandatowych. Z rezultatów głosowania w okręgach jednomandatowych wynika, że Jedna Rosja otrzyma 198 miejsc w Dumie, KPRF - dziewięć, Sprawiedliwa Rosja-Za Prawdę - osiem, a LDPR - dwa. Pojedyncze mandaty przypadną partiom: Ojczyzna (ros. Rodina), Partii Wzrostu i Platformie Obywatelskiej. Do Dumy wejdzie też pięciu kandydatów niezależnych.

Jak zapowiadano, Jedna Rosja uzyskuje w Dumie większość konstytucyjną, czyli ponad 300 miejsc w izbie.

Frekwencja w wyborach, które odbyły się w dniach 17-19 września, wynosi 51,58 proc. - podała CKW.

Czytaj także: Wybory w Rosji bez niespodzianki. Komuniści drugą siłą w Dumie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej