RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kilkaset kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Zatrzymano 14 nielegalnych imigrantów (fot. M.Moskwa/NurPhoto/Getty Images)
Zatrzymano 14 nielegalnych imigrantów (fot. M.Moskwa/NurPhoto/Getty Images)

W poniedziałek służby odnotowały 220 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – wynika z informacji przekazanych przez Straż Graniczną. Zatrzymano 14 nielegalnych imigrantów oraz dwie osoby, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy.

„To dla nich sprawa mniejszej wagi”. Europoseł o reakcjach na białoruską wojnę hybrydową

Polską granicę codziennie szturmują setki migrantów z Bliskiego Wschodu, ściągniętych na Białoruś. – To jest znamienne, że reakcja instytucji...

zobacz więcej

Jak poinformowała we wtorek rano na Twitterze Straż Graniczna, „minionej doby, tj. 20.09 funkcjonariusze SG odnotowali 220 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 14 nielegalnych imigrantów: 9 ob. Turcji, 4 ob. Iraku i ob. Rwandy. Pozostałym próbom zapobieżono. Za pomocnictwo zatrzymano ob. Polski z Warszawy i ob. Ukrainy”.

Stan wyjątkowy


Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową” oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września. Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej