RAPORT

Pogarda

„To dla nich sprawa mniejszej wagi”. Europoseł o reakcjach na białoruską wojnę hybrydową

Najnowsze

Popularne

Polską granicę codziennie szturmują setki migrantów z Bliskiego Wschodu, ściągniętych na Białoruś. – To jest znamienne, że reakcja instytucji europejskich na wojnę hybrydową prowadzoną przeciw Polsce, Litwie i Łotwie, jest szalenie wyciszona – komentował w programie „#Jedziemy” europoseł PiS Ryszard Legutko.

„Osoby, które szły ze zmarłym twierdzą, że za przerzut do Niemiec zapłaciły 2,5 tys. dolarów”

Dwie osoby, które szły razem z obywatelem Iraku, zmarłym niedaleko granicy litewskiej już na naszym terenie, przekazali funkcjonariuszom polskiej...

zobacz więcej

Europoseł Legutko był pytany o to, jakiego wsparcia w ochronie granic zewnętrznych Unii Europejskiej udzielono do tej pory ze strony instytucji unijnych Polsce, Litwie czy Łotwie.

Polityk przyznał, że na razie nic takiego się nie zapowiada, a UE jest „zajęta bardziej walką z polskim rządem niż pomocą dla niego”.

– To jest znamienne, że ta reakcja instytucji europejskich jest szalenie wyciszona. Tam są te komunikaty, że tak, mamy do czynienia z atakiem na terytorium UE, ale realnej pomocy nie ma i nie ma też takiego wyraźnego sygnału – przyznał.

Jest decyzja TSUE w sprawie kopalni Turów

Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów Polska została w poniedziałek zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości...

zobacz więcej

Mówił też, że nie słyszał, żeby przewodnicząca Komisji Europejskiej albo jakaś inna komisja w Parlamencie Europejskim „mówiła, że sytuacja jest groźna, że potrzebna jest szeroka mobilizacja itd.".

– Trzeba sobie zdawać sprawę, że wschodnia Europa traktowana jest przez unijne elity z dużą pogardą, często jest ona skrywana. PE jest instytucją dość szczególną, to instytucja, która nie ma żadnej odpowiedzialności politycznej, to miejsce trochę szalone – przyznawał.

– Ale widać emocje polityczne, dla nich głównym problemem jest polski rząd i to, co on robi. Stan wyjątkowy to jest dla nich zagrożenie, ale to, że Polska jest atakowana w wojnie hybrydowej, to dla nich sprawa mniejszej wagi, niestety tak to wygląda – wskazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej