RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Podważanie zaufania między sojusznikami”. Szef MSZ Francji ostro o USA

Jean Yves Le Drian mówił m.in. o sprzedaży okrętów do Australii (fot. PAP/EPA/Lajos Soos)
Jean Yves Le Drian mówił m.in. o sprzedaży okrętów do Australii (fot. PAP/EPA/Lajos Soos)

Przebywający w Nowym Jorku w związku z rozpoczynającym się Zgromadzeniem Ogólnym ONZ minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian ocenił, że USA, nie konsultując planów stworzenia paktu AUKUS z sojusznikami w UE podważyły zaufanie między partnerami.

Biden ogłosił pakt bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia tworzą nowy strategiczny pakt bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. Przewiduje on bliską...

zobacz więcej

W zachowaniu USA „dostrzegamy notoryczny ślad odruchów, typowych dla epoki, która, mieliśmy nadzieję, niedawno minęła” – powiedział Le Drian. Zaznaczył też, że zerwanie kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych dla Australii i zawiązanie sojuszu obronnego AUKUS bez powiadomienia europejskich partnerów „zmusza tych ostatnich do poważnej refleksji”.

– To, co budzi nasze największe zastrzeżenia, poza samym zerwaniem umowy biznesowej - zerwaniem brutalnym, niespodziewanym i niewytłumaczalnym - dotyczy w pierwszej kolejności podważeniem zaufania w relacjach między partnerami – powiedział szef francuskiej dyplomacji. – Sojusz zakłada przecież przewidywalność, wzajemne wyjaśnianie stanowisk, a także rozmowy i niezatajanie czegokolwiek przed drugą stroną – argumentował.

W jego ocenie obecny kryzys w relacjach francusko-amerykańskich „domaga się złożenia wyjaśnień” przez stronę amerykańską. To warunek wstępny dalszych relacji, nie powiedział jednak, czy prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent USA Joe Biden będą w najbliższych dniach rozmawiać na ten temat przez telefon. Nie wykluczył, że do takiej rozmowy dojdzie w przyszłości.

Poinformował też dziennikarzy, że nie przewiduje spotkania ze swym amerykańskim odpowiednikiem Antonym Blinkenem przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, choć „z pewnością nasze drogi w kuluarach z pewnością się przetną” – jak zauważył.

Francuski minister nie krył też rozczarowania wykluczeniem europejskich partnerów z nowej inicjatywy strategicznej Stanów Zjednoczonych w regionie Indo-Pacyfiku. Podkreślił, że w ocenie Paryża polityka Waszyngtonu względem Chin jest „zanadto konfrontacyjna”. Kraje europejskie powinny wyjść z alternatywną strategią - opartą na rywalizowaniu z Chinami, w którym niekiedy - jak się wyraził – „trzeba będzie naprężyć muskuły”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej