RAPORT

Pogarda

Prezydent Andrzej Duda przybył do Nowego Jorku, rozpoczynając wizytę w USA

Prezydent weźmie udział w debacie liderów podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ (fot. Shutterstock, zdj. ilustr.)
Prezydent weźmie udział w debacie liderów podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ (fot. Shutterstock, zdj. ilustr.)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w poniedziałek wieczorem do Nowego Jorku, rozpoczynając czterodniową wizytę w USA. Głowa państwa weźmie udział w debacie liderów podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz spotka się m.in. z prezydentami Turcji, Brazylii i Ukrainy.

„Nie można doprowadzić do sytuacji, gdy rolnik będzie czuł się ciemiężony”

Prezydent Andrzej Duda był gościem w programie „Tydzień”. W wywiadzie udzielonym Telewizji Polskiej, mówił m.in. o równym rozwoju Polski....

zobacz więcej

Prezydent przyleciał do Nowego Jorku rejsowym lotem LOT-u, który wylądował na lotnisku Johna F. Kennedy'ego. Jak poinformował prezydencki minister Jakub Kumoch, tym samym lotem z Warszawy leciały prezydent Mołdawii Maia Sandu i Estonii Kersti Kaljulaid.

Andrzej Duda będzie przebywał w Nowym Jorku do piątku. Główną okazją do wizyty w tym mieście jest wystąpienie prezydenta podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ, planowane tuż po północy w nocy z wtorku na środę czasu polskiego.

Głowa państwa weźmie też udział w sesjach towarzyszących Zgromadzenia, na temat sytuacji w Afganistanie, COVID-19 i energii oraz zmian klimatu.

Wcześniej w kuluarach szczytu prezydent spotka się m.in. z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, prezydentem Turcji Tayyipem Recepem Erdoganem, prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem oraz sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. W planach jest też wspólne spotkanie z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydent Mołdawii Mają Sandu i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim. Prezydent spotka się też z przedstawicielami wpływowego think-tanku Atlantic Council - głównym tematem będzie Inicjatywa Trójmorza.

W kolejnych dniach prezydent odbędzie rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Czarnogóry oraz państw bałtyckich.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Para prezydencka złoży też wizytę przy pomniku upamiętniającym ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., złoży wieniec przy Drzewie Przetrwania, spotka się też z uczestnikami wydarzeń sprzed dwudziestu lat oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia biorącymi udział w akcji ratunkowej przy WTC.

Przeczytaj także: Prezydent spotkał się z organizatorami Marszu dla Życia i Rodziny

W Linden w stanie New Jersey Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polonii, zaś w piątek w Nowym Jorku para prezydencka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100-lecia jego istnienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej