RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kary TSUE. Sprawa Turowa na Radzie Dialogu Społecznego

Postanowienie TSUE w sprawie Turowa „stwarza zagrożenie wybuchu niepokojów społecznych” (fot. PAP/EPA/Martin Divisek)
Postanowienie TSUE w sprawie Turowa „stwarza zagrożenie wybuchu niepokojów społecznych” (fot. PAP/EPA/Martin Divisek)

Porządek zaplanowanego na wtorek posiedzenia Rady Dialogu Społecznego zostanie rozszerzony o punkt dotyczący kopalni Turów. W obradach weźmie udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej, przewodnicząca RDS Marlena Maląg.

Kopalnia Turów. TSUE nakłada karę, rząd odpowiada

„Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów. Od początku stoimy na stanowisku, że wstrzymanie prac kopalni w Turowie zagrozi stabilności polskiego...

zobacz więcej

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał w poniedziałek decyzję, zgodnie z którą Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie tzw. środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Po tej decyzji przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zaapelował do minister Maląg o pilne rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Prezydium RDS o punkt dotyczący informacji w sprawie postanowienia TSUE. Duda ocenił, że wzbudza ono poważne kontrowersje "i stwarza zagrożenie wybuchu niepokojów społecznych". Podkreślił, że rodzi ono również wiele istotnych pytań, na które strona społeczna oczekuje konkretnych odpowiedzi.

– To bardzo ważny temat, dlatego porządek posiedzenia Rady Dialogu Społecznego zostanie rozszerzony. Udział w nim weźmie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń – poinformowała PAP minister Maląg.

Posiedzenie Prezydium RDS zaplanowane jest na wtorek.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. 21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. 

Przeczytaj także: Prezes PGE o decyzji TSUE: Kuriozalna, nie godzimy się z nią

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej