RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe zasady – bez tego dokumentu nie wjedziesz na Wyspy

Zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii (fot. Shutterstock)
Zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii (fot. Shutterstock)

Od 1 października wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy będzie tylko na podstawie ważnego paszportu – przypomina ambasada RP w Londynie.

Szczepienie to nie wszystko. Nowe zasady dla podróżnych wybierających się do USA

Od początku listopada do USA będą mogli przyjeżdżać wszyscy podróżni w pełni zaszczepieni przeciw Covid-19, będą jednak musieli przedstawić też...

zobacz więcej

Wyjątkiem będą osoby mające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały go na podstawie dowodu osobistego - w ich przypadku wjazd na podstawie dowodu osobistego będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

Jak wyjaśnia ambasada, osoby mające status osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie tego dokumentu tożsamości, który został powiązany z ich profilem cyfrowym w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme), a w przypadku zmiany dokumentu tożsamości należy niezwłocznie zaktualizować dane logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej. Wniosek o status osoby osiedlonej można było powiązać albo z paszportem, albo z dowodem osobistym.

Po 1 października 2021 roku będzie możliwy wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski na podstawie dowodu osobistego, o ile linie lotnicze lub inny przewoźnik akceptują taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży – dodaje ambasada.

Brytyjskie MSW podało w zeszłym tygodniu, że wniosek o status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowo osiedlonej (pre-settled status) złożyło 1,1 mln obywateli polskich, z czego do 30 czerwca rozpatrzono 1,007 mln wniosków, a spośród tych 97 proc. zakończyło się przyznaniem statusu.

Czytaj także: Anglia łagodzi zasady wjazdu. „Impuls dla przemysłu turystycznego”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej