RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Magma wylewa się ośmioma szczelinami. Hiszpańska minister do turystów: Przyjeżdżajcie

(fot. PAP/EPA/Ramon De La Rocha)
(fot. PAP/EPA/Ramon De La Rocha)

Hiszpańska minister ds. przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto zachęcała w poniedziałek turystów zagranicznych do odwiedzenia kanaryjskiej wyspy La Palma, gdzie w ub. niedzielę wybuchł wulkan Cumbre Vieja. Minister podała jako przykład Islandię, gdzie rozwija się turystyka wulkaniczna. – Jedną z atrakcji turystycznych La Palmy są właśnie wulkany – przekonywała w rozmowie z Canal Sur Radio.

Niebezpiecznie w Hiszpanii. Doszło do wybuchu wulkanu na Kanarach [WIDEO]

W niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich La Palmie – podała agencja Reutera, której...

zobacz więcej

Według Maroto, „wybuch wulkanu to okazja do zobaczenia wspaniałego spektaklu natury, zawsze z zachowaniem środków ostrożności”. – Możliwość zobaczenia tego na własne oczy jest czymś niespotykanym, ostatni raz wulkan na wyspie La Palma wybuchł 50 lat temu – powiedziała. Minister zapewniła, że wyspa nadal jest otwarta dla turystów, którzy mogą przyjeżdżać bez obawy. – Jeżeli ich hotel będzie zagrożony (przez płynącą lawę lub popiół wulkaniczny), zostaną przeniesieni do innego, aby mogli cieszyć się wakacjami i tym, co dała nam natura – powiedziała.

Maroto poinformowała, że Hiszpański Instytut Turystyki (Turespana) oraz ambasady kraju udzielą wszelkich informacji „dla tych, którzy chcą bezpośrednio zobaczyć ten wspaniały spektakl natury”. Do tej pory nie ma restrykcji w podróżowaniu na La Palmę, przestrzeń powietrzna pozostaje otwarta, a hotele działają bez przeszkód – podkreśliła.

Według Hiszpańskich Portów Lotniczych (Aena), widoczność jest dobra i to linie lotnicze mają decydować, czy zamkną ruch powietrzny na La Palmę. Dyrekcja marynarki handlowej w Santa Cruz de Tenerife zakazała jednak żeglugi na wybrzeżu bliskim erupcji wulkanu w obawie przed napływem lawy.

Wybuchł wulkan na Wyspach Kanaryjskich. Lawa uszkodziła ok. 100 domów

Wojsko w kooperacji z policją i strażakami ewakuuje mieszkańców zagrożonych terenów na południu wyspy La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich,...

zobacz więcej

Lawa strawiła już ponad 100 domów


Od niedzieli przez osiem szczelin Cumbre Vieja wydostaje się magma. Do tej pory ponad 5,5 tys. osób zostało prewencyjnie ewakuowanych z zagrożonych terenów. Płynąca w kierunku morza rozżarzona lawa strawiła ponad sto domów, siedem dróg i szkołę. Wiele innych dróg zostało zamkniętych dla ruchu. Zniszczeniu uległy pola uprawne.

Na zdjęciu z satelity Terra Modis, należącego do NASA, wciąż widać słup dymu z erupcji wulkanu. Mieszkańcy ponad 40 nowych domostw zostali ewakuowani w nadmorskiej gminie Tazacorte wobec przewidywań, że lawa dotrze do wybrzeża w poniedziałek około godziny 20.

Wobec takiej sytuacji, opozycyjna prawicowa PP odrzuciła deklaracje minister Maroto zachęcające do turystyki wulkanicznej jako niestosowne. „Te słowa padają w czasie, kiedy setki osób traci cały swój majątek” – powiedział na Twitterze sekretarz generalny PP Teodoro Garcia Egea.

Czytaj także: Magma podpowierzchniowa podniosła część wyspy o 10 cm. Co grozi La Palmie?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej