RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Solidarność „Turowa”: Decyzja TSUE podważa sens funkcjonowania Polski w UE

Stanowisko Solidarności Turowa ws. decyzji TSUE (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Stanowisko Solidarności Turowa ws. decyzji TSUE (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Decyzja TSUE, nakładająca na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, jest podważeniem sensu funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej – ocenia Solidarność KWB Turów. Związkowcy zapowiadają „drastyczne akcje protestacyjne, w tym o zasięgu międzynarodowym”.

Kopalnia Turów. TSUE nakłada karę, rząd odpowiada

„Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów. Od początku stoimy na stanowisku, że wstrzymanie prac kopalni w Turowie zagrozi stabilności polskiego...

zobacz więcej

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej KWB „Turów” Wojciech Ilnicki ocenił, że decyzja TSUE „jest podważeniem sensu funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej”. „Jeśli bowiem jednoosobowa decyzja sędzi Rosario Silva de Lapuerta może doprowadzić do bankructwa jednej z największych firm energetycznych w Polsce, narażając cały kraj na utratę suwerenności energetycznej, a w konsekwencji i gospodarczej, to trzy filary wspólnoty europejskiej, na których się opiera się Unia Europejska są fikcją! A w tym wypadku nawet farsą” – czytamy w stanowisku opublikowanym przez tysol.pl.

Czego oczekują związkowcy?


Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” KWB „Turów” żąda „odrzucenia przez Polskę tej haniebnej decyzji i oczekuje od polskiego rządu jednoznacznego stanowiska w tej sprawie”. Przede wszystkim związkowcy oczekują niepłacenia kar finansowych, „a w razie potrzeby wstrzymania wszelkich płatności na rzecz UE, w tym takich jak składki członkowskie”.

„Warto przy tej okazji również rozpocząć dyskusję w naszym kraju nad kosztami i korzyściami płynącymi z obecności Polski w Unii, szczególnie w kontekście czekających Polaków kilkudziesięcioprocentowych wzrostów kosztów energii, które są efektem szalonej unijnej polityki klimatycznej” – napisano w stanowisku Solidarności.

Dodano, że Solidarność KWB „Turów” rozpoczęła przygotowania do drastycznych akcji protestacyjnych, w tym o zasięgu międzynarodowym. Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej