RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skandaliczne słowa burmistrza Rotterdamu: Nawet kanały są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy

Kontrowersyjna wypowiedź burmistrza Rotterdamu (fot. Shutterstock)
Kontrowersyjna wypowiedź burmistrza Rotterdamu (fot. Shutterstock)

Kilka dni temu burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb, mówiąc o trudnej sytuacji pracowników tymczasowych z Europy Środkowo-Wschodniej, powiedział, że kraje te powinny zrobić więcej, aby „ostrzec swoich mieszkańców przed wyzyskiem w Europie Zachodniej”, dodał przy okazji, że „nawet kanały Rotterdamu są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy”. „Ta wypowiedź poszła za daleko” – krótko skomentował w niedzielnym wywiadzie prasowym ambasador RP w Hadze Marcin Czepelak.

Brak pensji, groźby samobójcze i łańcuchy. Marynarze od roku uwięzieni w holenderskim porcie

Od jedenastu miesięcy dwa tankowce stoją przykute łańcuchami w porcie w Rotterdamie. Członkom załogi nie wolno ich opuszczać. Jeśli zejdą na ląd –...

zobacz więcej

Aboutaleb, cytowany przez dziennik „Algemeen Dagblad”, jest zaniepokojony rosnącą liczbą migrantów zarobkowych z Europy Wschodniej, którzy są tu wyzyskiwani na dużą skalę i popadają w ubóstwo. „Nie mam poczucia, że ludzie w krajach takich jak Polska i Rumunia zdają sobie sprawę z tego, co się tu dzieje” – powiedział gazecie Aboutaleb.

Polska jest zaniepokojona wieloma rodakami żyjącymi w biedzie w Rotterdamie, uważa z kolei ambasador RP w Hadze Marcin Czepelak, cytowany przez AD. „To jednak zawiódł holenderski system, nie oni” – dodaje Czepelak, wskazując, że pracownicy tymczasowi są często zdani na łaskę i niełaskę agencji pracy tymczasowej.

Okazuje się także, że holenderskim gminom nie udaje się zapewnić wystarczającej liczby mieszkań dla migrantów zarobkowych.

Z ankiety przeprowadzonej w czterdziestu gminach przez program telewizji publicznej „Nieuwsuur” wynika, że mają one problemy z zapewnieniem mieszkań dla migrantów zarobkowych.

W Tilburgu na południu kraju brakuje mieszkań dla prawie 5 tys. pracowników. W konsekwencji często mieszkają oni w „nieludzkich warunkach”, zauważa portal NOS.

Czytaj także: Holandia. Azylanci w większości żyją z zasiłku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej