RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyznaczono spotkanie przedstawicieli MZ i protestujących medyków

Spotkanie z protestującymi medykami (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Spotkanie z protestującymi medykami (fot. PAP/Tomasz Gzell)

We wtorek o godzinie 14 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbędzie się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. MZ potwierdziło, że w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele kierownictwa resortu.

Protestujący zmienili formułę działalności „białego miasteczka”

Pracownicy ochrony zdrowia w „białym miasteczku” przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zmienią formę protestu, który rozpoczął się 11 września....

zobacz więcej

„@protestmedykow przyjął zaproszenie #MZ i potwierdził jutrzejsze spotkanie o godzinie 14.00 w CPS Dialog w Warszawie. Dziękujemy za powrót do rozmów i chęć wygaszenia negatywnych emocji” – czytamy na Twitterze MZ.

Zaproszenie na spotkanie wystosował również Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia. „Wczoraj odbyła się rozmowa telefoniczna z ministrem Piotrem Bromberem - zaprosiliśmy przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia na wtorek, na godz. 14 do Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Dzisiaj dodatkowo wysłaliśmy stosowne pismo” – powiedział rzecznik protestujących Gilbert Kolbe.

Jak dodał, na spotkanie zaproszono ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wiceministra zdrowia Piotra Brombera. „Oczywiście zapraszamy także premiera Morawieckiego” – powiedział Kolbe.

O spotkanie z protestującymi medykami zaapelował w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Nawet dzisiaj o 14 będziemy gotowi, żeby porozmawiać z komitetem protestacyjnym Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. Proszę tym razem o nieodtrącanie wyciągniętej ręki – mówił Niedzielski.

Tragedia w „białym miasteczku”. Wiemy, co mężczyzna napisał w pożegnalnym liście

Polska Agencja Prasowa dotarła do zdjęcia listu mężczyzny, który w sobotę dokonał samookaleczenia i zmarł w „białym miasteczku 2.0” w Warszawie.

zobacz więcej

Tragedia na terenie „białego miasteczka”


Minister zdrowia nawiązał do sobotniego zdarzenia na terenie „białego miasteczka” przy Al. Ujazdowskich. Przed południem podczas konferencji prasowej komitetu protestacyjno-strajkowego w Warszawie starszy mężczyzna dokonał samookaleczenia, w wyniku którego zmarł.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister Niedzielski „złożył kondolencje i najserdeczniejsze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego mężczyzny”.

– Myślę, że ta sytuacja powinna wywołać refleksję, że generowanie emocji społecznych czy powodowanie sytuacji, w której emocje społeczne narastają, jest po prostu niebezpieczne. Dlatego konieczne jest, aby problemów nie załatwiać w taki sposób, w jaki próbuje się załatwiać, tylko jednak, jak od dawna namawiamy, prowadzić rozmowy przy stole, rozmawiać kuluarowo i starać się rozwiązywać te problemy bez eskalowania, bez zwiększania napięcia społecznego – powiedział minister zdrowia.

W niedzielę protestujący medycy poinformowali też o zmianie formuły działalności „białego miasteczka” na „cichy dyżur”. Jak powiedział Gilbert Kolbe, rzecznik protestujących, zmiana formuły nie oznacza likwidacji „białego miasteczka”. – „cichy dyżur” będzie polegać na tym, że wstrzymujemy wszelkie akcje profilaktyczne oraz nie będziemy już edukować pacjentów w formie prelekcji o systemie ochrony zdrowia. Natomiast uczestnicy protestu będą w „białym miasteczku” nieustanie przebywać i będą w nim nocować – poinformował.

Czytaj także: Premier skomentował protest medyków. „Nie ma służyć wypracowaniu porozumienia”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej