RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sieciówka przeprosiła mężczyzn. W reklamie użyto niefortunnego sloganu

Firma zapewnia, że nie będzie już używać tego hasła (fot. Shutterstock)
Firma zapewnia, że nie będzie już używać tego hasła (fot. Shutterstock)

Popularna sieciówka opublikowała w mediach społecznościowych przeprosiny za to, że do promocji swojej aplikacji zakupowej użyła niefortunnego sloganu: „Mężczyzna nie prosi o pomoc. Nie musi, bo...”. Firma zapewnia, że nie będzie już używać tego hasła.

Zabójstwo pracownicy fabryki. H&M ma zbadać, czy nad kobietą się znęcano

Kilkadziesiąt osób zatrudnionych przez indyjską fabrykę zaopatrującą H&M ujawniło, że są wykorzystywane w pracy. Głos zabrały po tym, jak...

zobacz więcej

Slogan „Mężczyzna nie prosi o pomoc. Nie musi, bo...” oburzył wielu internautów, którzy wytknęli specom od marketingu firmy H&M niewrażliwość na to, że mężczyzn też dotykają problemy psychiczne. A wtedy powinni się zgłaszać po pomoc do specjalistów. Padły zarzuty, że produkty promuje hasło, które utrwala stereotyp, że prawdziwy mężczyzna nigdy nie czuje się bezradny i zawsze sobie ze wszystkim radzi.

Oświadczenie


Reagując na krytyczne opinie, firma wydała oświadczenie z przeprosinami. „W kampanii promującej (...) posłużyliśmy się hasłem, które w naszej intencji miało odnosić się wyłącznie do decyzji zakupowych. Teraz dostrzegamy jednak, że hasło i sposób, w jaki je zaprezentowaliśmy, może być odczytywane w rozmaity, dla wielu krzywdzący sposób. Dlatego pragniemy podkreślić, że każdy może i powinien prosić o pomoc, jeśli tego potrzebuje”.

Zobacz także: Tragiczna śmierć pięciolatka w galerii handlowej

W uzupełnieniu przeprosin pojawia się też zapewnienie, że firma kieruje się takimi wartościami, jak: otwartość, empatia i zrozumienie. I... dziękuje za krytyczne uwagi. „Jesteśmy wdzięczni za pokazywanie nam momentów, w których powinniśmy bardziej się starać. Raz jeszcze przepraszamy i informujemy, że usuwamy materiały ze sklepów” – można przeczytać na koniec.

Skąd pochodzi dżins? Historia słynnej tkaniny

Dżins pochodzi z Genui – przypomina się w stolicy włoskiej Ligurii. Trwa tam właśnie seria imprez, których celem jest opowiedzenie światu historii...

zobacz więcej

Na tak sformułowane przeprosiny internauci zareagowali bardzo pozytywnie. „Brawo! I tak właśnie powinny wyglądać przeprosiny, a nie standardowe »przepraszamy tych, co się poczuli urażeni«. Duży plus!” – napisała jedna z osób komentujących post H&M. „Szanuję Waszą postawę i uważam, że komunikacja marketingowa jest wyjątkowo obfita w szkodliwe hasła i wzorce społeczne. Jak reklamy środków do prania, leków dla dzieci i artykułów dla dzieci, to zawsze my, kobiety jesteśmy głównymi adresatkami. Niestety, większość ludzi nie widzi w tym nic złego, ale fajnie, że posłuchaliście głosów krytyki i się do tego odnieśliście” – dodała inna.

„Moda na obrażanie jest męcząca”


Nie brakuje też jednak opinii, że firma niepotrzebnie ugięła się pod presja społeczną. Można więc przeczytać i takie komentarze: „O losie, cieszę się, że temat depresji jest omawiany lepiej niż kilka lat temu, ale ta moda na wciskanie poprawności i obrażanie się jest męcząca. Niedługo człowiek jak kichnie we własnym domu, to się ktoś na niego obrazi”. „Ja nawet nie wiem o jakie hasło chodzi, a już zdążyli zrobić aferę. Niektórzy to mam wrażenie żyją tylko po to, aby doszukiwać się drugiego dna. Przecież to musi być męczące tak ciągle żyć w napięciu”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

USA. Wzrasta sprzedaż ubrań. Powód: koniec pracy zdalnej

W związku z malejącą liczbą nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w wielu amerykańskich miastach pracownicy wracają do biur. Sprzedawcy...

zobacz więcej

Są też głosy, że przeprosiny zostały... zaplanowane już wcześniej. „Niestety myślę, że zrobiliście to w pełni świadomie – zatrudniacie specjalistów, tęgie głowy od marketingu, kognitywistów, nawet nie wiem jeszcze jakich speców od kampanii reklamowych... przeprosiny były wliczone w kampanię... osiągnęliście swój cel – każdy teraz poleci sprawdzić co to za afera z H&M, do tego dostaniecie »klaski« za »prawidłowe« przeprosiny, za chwilkę to Wy będziecie kreować się na ofiary” – stwierdziła jedna z internautek.

Inni, mianujący się specjalistami od marketingu, też nie dowierzają, że przygotowując tak wielką kampanię, firma popełniła nieświadomy błąd”. Zwłaszcza w czasach, gdy problem zdrowia psychicznego jest ciągle obecny w mediach.

Hasło „Mężczyzna nie prosi o pomoc. Nie musi, bo...” zostało użyte w celu promowania aplikacji mobilnej, która... pomaga klientom wybierać poszczególne elementy garderoby, dopasowując je do preferowanego przez nich stylu.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej