RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Kur*** liż du***”. Lempart i „babcia Kasia” w plebiscycie na „Warszawiankę Roku”

Marta Lempart, Rafał Trzaskowski, Babcia Kasia (fot. PAP/Piotr Nowak, Wojciech Olkuśnik, Marcin Obara)
Marta Lempart, Rafał Trzaskowski, Babcia Kasia (fot. PAP/Piotr Nowak, Wojciech Olkuśnik, Marcin Obara)

„Mądre i empatyczne. Nasze autorytety i nasza duma” – pisze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i zachęca do głosowania w plebiscycie „Warszawianka Roku”. Wśród kandydatek do tego tytułu znalazły się aktywistki opozycji, które zasłynęły językiem nienawiści i wulgarnymi atakami na ludzi: Marta Lempart, znana m.in. z wrzasku „Zamknij ryj psie” oraz Katarzyna Augustynek ps. „babcia Kasia”, znana m.in. z krzyczenia do jednej z funkcjonariuszek: „Stara kur**o liżesz du** Kaczyńskiemu”.

Marta Lempart na granicy z Białorusią. Internauci komentują

Na granicę z Białorusią przyjechała Marta Lempart, przewodnicząca Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W mediach społecznościowych pojawiają się...

zobacz więcej

„Zaangażowane, mądre, empatyczne. Działające na rzecz kobiet, praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego. Na rzecz Warszawy” – napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

„Nasze autorytety i nasza duma. Poznajcie wyjątkowe kobiety nominowane do tegorocznej nagrody Warszawianka Roku i zagłosujcie” – zaapelował polityk Platformy Obywatelskiej.

Zobacz także ->  Piąty akt oskarżenia przeciwko Babci Kasi

Wśród nominowanych znalazła się m.in. Katarzyna Augustynek znana jako „babcia Kasia”. „To ikona protestów ulicznych w Warszawie” – czytamy na oficjalnych stronach warszawskiego ratusza. „Zaangażowana w walkę o prawa kobiet, aktywnie zabiera głos, gdy przychodzi wesprzeć społeczność LGBT+” – zaznaczono.

„Stara kur*o”, „liżesz du*ę Kaczyńskiemu”. Protest #Mediabezwyboru przed TVP [WIDEO]

„Stara ku**o”, „jesteście za***nym g**nem i niczym poza tym”, „po jaką ku**ę jesteście?” – to tylko część wulgarnych słów, które kierowała w stronę...

zobacz więcej

Co pomięto? Między innymi fakt, że w ostatnim czasie kandydatka do tytułu domagała się wpuszczenia do Polski nielegalnych imigrantów przywiezionych pod polską granicę najprawdopodobniej przez białoruski reżim. Z nagrań wynika, że szarpała się z żołnierzami przed Pomnikiem Smoleńskim i wymachiwała szalikiem z napisem „Kuta***”.

Zobacz także ->  Policja: „Babcia Kasia” pluła, biła i znieważyła

Gdy podczas jednego z protestów policja nie chciała jej wpuścić na ogrodzony teren, krzyczała do funkcjonariuszki: „Stara kur*** liżesz du*** Kaczyńskiemu. (…) „Jesteście zasr**** gów*** i niczym poza tym”.

– Za to, co pani teraz w stosunku do mnie powiedziała, powinnam panią zatrzymać – odpowiadała policjantka.

„Bohaterowie” opozycji. Plują, wyzywają policjantów, łamią prawo

Politycy opozycji prześcigają się w atakach na policję. Teraz bronią kobiety, która brała udział w nielegalnym proteście, wyzywała i szarpała...

zobacz więcej

Zdaniem policjantów, Katarzyna Augustynek wielokrotnie naruszała prawo. W 2021 roku do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia wpłynęło 5 aktów oskarżenia i 6 wniosków o jej ukaranie. Na protestach zwolenniczek aborcji miała blokować przejazd tramwajów, a innym razem uderzyć policjanta w głowę drzewcem. Zdaniem prokuratury dochodziło również do sytuacji, gdy na jednym z protestów „babcia Kasia” opluła funkcjonariusza.

Mundurowi zeznawali w sądzie, że osoba kreowana na jeden z symboli ruchów proaborcyjnych, krzyczała do nich także:  „Ty ch***, ty pislicyjna ku***”. Sądy oddalają te oskarżenia.

Zobacz także ->  „Babcia Kasia” z aktem oskarżenia. „Kopała i opluła policjantów”

Władze Warszawy sugerują, żeby brać Augustynek za wzór. „To absolwentka prawa i emerytowana lektorka angielskiego i hiszpańskiego. Działa w oddolnych ruchach przeciwstawiających się łamaniu praw obywatelskich w Polsce” – piszą organizatorzy plebiscytu „Warszawianka Roku”.

„Zawsze w centrum wydarzeń, wielokrotnie dawała przykład niezłomności, stając się bohaterką nie tylko swojego pokolenia, ale także warszawskiej młodzieży” – podkreślono.

Na „Strajku Kobiet” Lempart „zarobiła spore pieniądze”. Mieszkania aktywistki pod lupą

Pod adresami siedzib fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet widnieją mieszkania wrocławskiej aktywistki Marty Lempart – pisze „Gazeta Polska...

zobacz więcej

Marta Lempart


Zdaniem warszawskich samorządowców, godna wyróżnienia w plebiscycie jest także liderka zwolenniczek aborcji Marta Lempart.

Zobacz także ->  Marta Lempart atakuje prezesa PiS. „Może wyp***ć” [WIDEO]

„Feministka, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Stała na czele największych demonstracji przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. Prawniczka, przez wiele lat zaangażowana w walkę o prawa osób z niepełnosprawnościami” – zaznaczono zachęcając, by głosy w konkursie oddawać także na Martę Lempart.

Liderka Strajku Kobiet Marta L. usłyszała zarzuty

Marta L., liderka Strajku Kobiet, usłyszała zarzuty prokuratorskie znieważenia funkcjonariuszy policji oraz publicznego pochwalania przestępstw –...

zobacz więcej

Przypomnijmy, że Lempart usłyszała już zarzuty prokuratorskie znieważenia funkcjonariuszy policji i publicznego pochwalania przestępstw. Miała wykonywać gesty przypominające splunięcie na mundurowych, wulgarnie ich obrażać oraz prowokować inne osoby do starcia z policją.

Organizując w środku epidemii wielotysięczne marsze, miała też sprowadzać niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Prokuratura zarzuca również Marcie Lempart popełnienie występku publicznego pochwalania przestępstw polegających na niszczeniu fasad budynków oraz złośliwym przeszkadzaniu publicznemu wykonywaniu aktów religijnych w Kościele katolickim. Doszło do tego podczas wywiadu w radiu ZET 26 października 2020 r. Grozi jej za to do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej