RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prezes IPN: Zbrodnie sądowe stanu wojennego wymagają konkretnych poczynań IPN

Zbrodnie sądowe stanu wojennego wymagają konkretnych poczynań IPN w kierunku uchylenia immunitetów sędziom i prokuratorom wówczas oskarżającym – powiedział prezes IPN Karol Nawrocki na poniedziałkowej konferencji pt. „Pociągnąć do odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów z okresu PRL–u”.

„Polacy nigdy nie wyrzekli się wolności”. Kurdyjski portal opublikował tekst prezesa IPN

W kurdyjskim serwisie informacyjnym BasNews ukazał się artykuł prezesa IPN Karola Nawrockiego przybliżający historię walki Polaków o wolność w...

zobacz więcej

Konferencja poświęcona jest działaniom podjętym przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN, zmierzającym do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów z okresu PRL–u za bezprawne pozbawienie wolności osób, które sprzeciwiały się wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce i protestowały przeciwko komunistycznym władzom.

Nawrocki mówił o powinności Instytutu Pamięci Narodowej, a szczególnie Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu jaką jest „wprowadzanie sprawiedliwości transformacyjnej”.

– Wiele osób wciąż czeka na tę sprawiedliwość, wiele osób, które były skrzywdzone w latach 80., szczególnie w okresie stanu wojennego czeka choćby na symboliczne przywrócenie sprawiedliwości i z tego względu podejmujemy tę współpracę, patrzymy w kierunku wspólnego celu – mówił. – Część polityków myli wolną, demokratyczną Polskę porównując ją do lat 80., a zdarzają się tak odległe i karygodne porównania do okupacji niemieckiej – dodał.

„Te przykłady, odnoszące się do ofiar sędziów i prokuratorów okresu stanu wojennego, do zbrodni sądowych tamtego okresu, wymagają dzisiaj konkretnych ruchów, poczynań IPN w kierunku uchylenia immunitetów sędziom i prokuratorom oskarżającym i wydającym wyroki sądowe w okresie stanu wojennego”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Trzej żołnierze wyklęci zostaną pochowani z honorami

Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie zostaną z wojskowymi honorami pochowani ks. Władysław Gurgacz „Sem”, kapelan żołnierzy wyklętych Ryszard Kłaput...

zobacz więcej

Nawrocki wymienił, że te wyroki dotyczyły m.in. takich osób, jak „skazany na dwa lata pozbawienia wolności przez Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni w roku 1982 motorniczy lokomotywy spalinowej, który dopuścił się »tak strasznej zbrodni«, jak uruchomienie na 60 sekund systemu dźwięku, solidaryzując się z walką o wolną i niepodległą Polskę”.

– Wśród tych spraw znajdziemy także nauczyciela technikum rolniczego w północnej Polsce, który odczytywał podczas jednej z lekcji deklarację ideową Konfederacji Polski Niepodległej. Za odczytywanie został pozbawiony wolności na trzy lata – wymieniał.

Kolejny przytoczony przez Nawrockiego przykład, to 23–latek z Gdańska, który napisał na ścianie „precz z komuną”. – Kosztowało go to wyrok czterech lat pozbawienia wolności. Skazał go Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni – opowiadał.

Zdaniem prezesa IPN, te osoby, nawet jeśli zostały uwolnione z mocy amnestii 22 lipca 1983 r., na całe życie zostały skrzywdzone przez sędziów i prokuratorów wydających wyroki w czasie stanu wojennego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej