RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Temperatury bliskie zera. Prognoza IMGW: Od połowy tygodnia zmiana w pogodzie

Synoptyczna prognoza pogody IMGW na cały tydzień: od 20 do 26 września (fot. arch.PAP/Rafał Guz)
Synoptyczna prognoza pogody IMGW na cały tydzień: od 20 do 26 września (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Chłodne masy arktycznego powietrza jeszcze dadzą się we znaki, a termometry w najchłodniejszych regionach kraju pokażą nocami temperatury bliskie zera. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował synoptyczną prognozę pogody, z której wynika, że już od środy zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie z zachodu.

Grzyb jak z horroru. W polskim lesie znaleźli „palce umarlaka”

W lasach trwa wysyp grzybów. Spacerując kilka godzin po lesie zebrać można nawet cały koszyk prawdziwków, podgrzybków i innych darów natury. W...

zobacz więcej

W nadchodzącym tygodniu czeka nas typowo jesienna pogoda. Na początku tygodnia nadal będziemy w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego, napływającym z północnego wschodu. Zimno szczególnie odczują mieszkańcy wschodniej części kraju.

Prognoza pogody – wrzesień 2021


– W pierwszej połowie tygodnia pogoda będzie dosyć stabilna za sprawą układu wyżowego, rozciągającego się od Atlantyku aż po północną Rosję i obejmującego swym zasięgiem nasz kraj. Jedynie w poniedziałek wschodnia połowa kraju pozostanie jeszcze pod wpływem niżu znad Białorusi – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Od połowy tygodnia sytuacja pogodowa nieco się zmieni za sprawą głębokiego niżu znad Europy Północnej.

W poniedziałek cała Polska spowita będzie chmurami, jednak największe zachmurzenie będzie na wschodzie kraju. Tam oraz na południowym wschodzie możliwe też są słabe opady deszczu. Natomiast przelotnie popada na wybrzeżu, na Pomorzu Zachodnim i w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie termometry pokażą jedynie 6 stopni Celsjusza. W centrum będzie 12-13 stopni, a najcieplej na Pomorzu Zachodnim, tam 16 stopni. W miejscowościach podgórskich również chłodno, około 8 stopni.

Pogodowa mapa Polski: 21.09.2021


We wtorek i środę niebo nad Polską będzie zachmurzone. We wtorek popada na wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim, w środę głównie na północy i południowym wschodzie kraju. Będą to opady przelotne. We wtorek najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie: 8 stopni Celsjusza, około 13 stopni w centrum; najcieplej, 16 stopni na zachodzie kraju. Jednak jeszcze nad ranem możliwe są temperatury nawet w okolicy 2 stopni Celsjusza.

Źródło: IMGW-PIB
W środę będzie nieco cieplej. Temperatura maksymalna wyniesie od 12-14 stopni Celsjusza na wschodzie i południu do 15-17 stopni na pozostałym obszarze kraju. Wiać będzie słaby i umiarkowany wiatr, który w górach będzie porywisty.

Rumuńscy zbieracze „wymuszają” grzyby od polskich grzybiarzy? Leśnicy pokazali zdjęcia

Coraz częstsze kontrole nie tylko leśników i policji, ale także Straży Granicznej w lasach Podkarpacia. Powodem rumuńscy zbieracze, którzy...

zobacz więcej

Pogoda zacznie się zmieniać od czwartku. W niedzielę będzie już na ogół pogodnie. W drugiej połowie tygodnia miejscami popada na wschodzie i północy kraju. Najniższa temperatura będzie na wschodzie, około 14 stopni Celsjusza, a najcieplej na zachodzie - około 17 stopni. Wiatr będzie silniejszy, okresami porywisty.

Jaka pogoda w weekend?


W piątek na wybrzeżu porywy wiatru mogą dochodzić do 90 km/h. Do soboty wystąpi jeszcze zachmurzenie duże, choć będą też przejaśnienia.

W niedzielę pogodnie i cieplej z temperaturą na wschodzie około 16 stopni do 20 stopni na zachodzie. Wiatr osłabnie i zmieni kierunek na południowy.

Zobacz także: Jak El Nino wpłynie na pogodę w Polsce. Przyjdzie kolejna „bestia"?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej