RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wybuchł wulkan na Wyspach Kanaryjskich. Lawa uszkodziła ok. 100 domów

Około 20 domów zostało całkowicie zniszczonych (fot. A.Gutierrez/Anadolu/Getty Images)
Około 20 domów zostało całkowicie zniszczonych (fot. A.Gutierrez/Anadolu/Getty Images)

Wojsko w kooperacji z policją i strażakami ewakuuje mieszkańców zagrożonych terenów na południu wyspy La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu w obszarze Cumbre Vieja. Lawa uszkodziła ok. 100 domów, ok. 20 zostało całkowicie zniszczonych.

Niebezpiecznie w Hiszpanii. Doszło do wybuchu wulkanu na Kanarach [WIDEO]

W niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich La Palmie – podała agencja Reutera, której...

zobacz więcej

Premier Pedro Sanchez, który przełożył wizytę w Nowym Jorku i udał się na Wyspy Kanaryjskie, zapewnił, że liczba wysłanych żołnierzy jest wystarczająca do przeprowadzenia ewakuacji ludności z terenów ryzyka.

Do tej pory z wyspy przewieziono ponad 5 tys. osób, a przewiduje się, że może ich być 10 tys. w ciągu następnych godzin – zgodnie z informacjami Gwardii Cywilnej. Regionalne władze poinformowały o ok. 100 domach uszkodzonych przez lawę wydostającą się z wulkanu. Około 20 domów zostało całkowicie zniszczonych.

Obecnie przez wyspę przemierza kilkumetrowej wysokości rzeka lawy o temperaturze 1075 st. C, poruszająca się z prędkością 700 metrów na godzinę w kierunku wybrzeża. Przelała się przez drogę LP2 i dotarła do gminy Los Llanos de Aridane, zmierzając do miejscowości La Bombill i Puerto Naos na wybrzeżu. Według regionalnego premiera Wysp Kanaryjskich Angela Victora Torresa, dwa jęzory lawy płyną przez niezaludniony obszar w kierunku morza. Nie przewiduje się strat w ludziach. Czerwony Krzyż pomaga dotkniętym katastrofą rodzinom, które zostały przesiedlone do koszar El Fuerte na wyspie.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wojskowy samolot spadł na miasto w Teksasie. Piloci zdążyli się katapultować

Samolot wojskowy spadł na niewielkie miasto Lake Worth w Teksasie. Jak poinformowały lokalne władze, poważne obrażenia odnieśli jedynie dwaj piloci.

zobacz więcej

Ponad 400 turystów z hotelu w Puerto Naos zostało przewiezionych na Teneryfę – poinformował regionalny premier. Do tej pory nie przerwano ruchu powietrznego na wyspie.

Wulkan wybuchł na obszarze zalesionym i słabo zaludnionym, powodując niewielkie do tej pory pożary. Może pozostać w stanie erupcji przez wiele tygodni, a nawet kilka miesięcy, w zależności od ilości zebranej pod powierzchnią magmy – ostrzegł dyrektor Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan) Nemesio Perez. Lawa wydostaje się przez 8 szczelin w południowym obszarze Combre Vieja, jednym z najbardziej aktywnych kompleksów wulkanicznych na Wyspach Kanaryjskich. Erupcja wulkanu spowodowała podniesienie się wyspy La Palma o 15 cm.

Głównym niebezpieczeństwem dla mieszkańców La Palmy jest popiół wulkaniczny, który może powodować urazy dróg oddechowych, oczu i skóry – ostrzegli eksperci – wulkanolodzy. Lokalne władze zaleciły nieopuszczanie domów, na które spada popiół, a także zamkniecie drzwi i okien. Regionalny premier Angel Victor Torres przewiduje „poważne straty materialne”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej