RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Błaszczak: Nie ma na granicy polsko–rosyjskiej bezpośredniego zagrożenia

Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Nie ma bezpośredniego zagrożenia na granicy polsko–rosyjskiej, ale z naszych analiz wynika, że korzystne dla Polski jest zawieszenie małego ruchu granicznego. Dodał, że mały ruch graniczny na granicy z obwodem kaliningradzkim powodował „sprzyjające okoliczności do organizowania różnego rodzaju prowokacji”.

Szef MON o granicy polsko-białoruskiej: Położono ponad 130 km zasieków wojskowych

Już 80 km ogrodzenia wysokości 2,5 metra zostało zbudowane, położono też ponad 130 km zasieków wojskowych – mówił w Olsztynie minister obrony...

zobacz więcej

– Bezpośredniego zagrożenia nie ma na granicy polsko–rosyjskiej. W przypadku polsko – białoruskiej granicy jest takie bezpośrednie zagrożenie, a więc ataki hybrydowe. Odpowiedzią na ten atak jest budowa ogrodzenia. Ale oczywiście monitorujemy sytuację również na granicy z okręgiem kaliningradzkim – powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu Olsztyn minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Z naszych analiz wynika, że dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa Polski korzystne jest zawieszenie małego ruchu granicznego, gdyż mały ruch graniczny powodował sprzyjające okoliczności do organizowania różnego rodzaju prowokacji – zaznaczył minister Błaszczak.

Podkreślił, że „polsko –rosyjska granica, czyli granica województwa warmińsko–mazurskiego z obwodem kaliningradzkim jest bezpieczna”. Jak mówił, wojsko jest gotowe do wspierania Straży Granicznej, która nad bezpieczeństwem granicy czuwa.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Długość granicy polsko–rosyjskiej wynosi ok. 200 km. Obwód kaliningradzki w całości graniczy z województwem warmińsko–mazurskim.

Mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim obowiązywał od 2012 do 2016 r. Korzystali z niego mieszkańcy przygranicznych terenów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej