RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Akcja wyreżyserowana w Mińsku i Moskwie”. Morawiecki o sytuacji na granicy z Białorusią

Zrobimy wszystko, by osoby, które zmarły na terytorium RP, to nie byli ludzie anonimowi. Ci, którzy przeżyli, są ratowani w polskich szpitalach – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek wziął udział w odprawie z dowództwem Straży Granicznej i szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim. Odnosząc się do trzech znalezionych przy granicy ciał szef rządu podkreślił, że Polska nie stanie się zakładnikiem strategii wschodnich reżimów. – Mamy do czynienia z akcją wyreżyserowaną w Mińsku i Moskwie – dodał.

Dyrektor OSW: Białoruś próbuje wywrzeć nacisk na UE

Działania Białorusi na granicy z Polską to próba wywarcia nacisku na UE – ocenił dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt. Według niego...

zobacz więcej

W niedzielę Straż Graniczna poinformowała, że w różnych miejscach po naszej stronie granicy znaleziono ciała trzech osób, które próbowały ją nielegalnie przekroczyć.

W poniedziałek na konferencji prasowej premier mówił, że z przeprowadzonej analizy sytuacji na granicy z Białorusią wynika jednoznacznie, że „mamy do czynienia ze zorganizowaną, masową akcją, która ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji”. Dodał, że we wrześniu odnotowano 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Trzy ciała na granicy z Białorusią


– Bardzo tragiczne odkrycie. Doszło do tego, że co najmniej trzy osoby, które przekroczyły polską granicę, na skutek głównie hipotermii, wycieńczenia – zmarły – powiedział szef rządu.

Podkreślił, że polskie służby starają się pomagać i ratować życie wszystkich osób, które przekroczyły polską granicę. – Można powiedzieć, że uratowaliśmy życie 8 osobom, które zostały uwięzione w rozlewiskach rzeki Supraśl – powiedział premier. W jego opinii mamy do czynienia z sytuacjami, które „w oczywisty sposób oznaczają zorganizowaną akcję Łukaszenki”. – Ma ona w sposób masowy zdestabilizować sytuację na granicy polsko-białoruskiej. W samym tylko wrześniu zidentyfikowaliśmy 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy – wyjaśnił. Jak przekazał, służby dysponują nagrania z naszych kamer oraz dronów i jesteśmy pewni, że osoby z terytorium Białorusi są przewożone do nadgranicznych placówek białoruskiej straży granicznej, gdzie są instruowane i przewożone samochodami białoruskich funkcjonariuszy nad polską granicę.

Łukaszenka z Putinem ściągają kolejnych migrantów


– Widać, że jest duża determinacja po stronie białoruskiej, po stronie rosyjskiej. Bo nikt chyba nie wierzy, że to samodzielna akcja Łukaszenki – ocenił.

Podkreślił przy tym, że jego wyjątkowy niepokój budzi fakt, że Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy z krajami o „wielkim potencjale nielegalnej imigracji”, by zwiększyć napór na zewnętrzną granicę UE.

Obecny na konferencji szef MSWiA Mariusz Błaszczak wyjaśnił, że Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy m.in. z Pakistanem, Jordanią i krajami Afryki.

Czytaj więcej: Zwłoki trzech osób przy granicy z Białorusią

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej