RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dyrektor OSW: Białoruś próbuje wywrzeć nacisk na UE

Granica polsko-białoruska (fot. arch.PAP/A.Reszko)
Granica polsko-białoruska (fot. arch.PAP/A.Reszko)

Działania Białorusi na granicy z Polską to próba wywarcia nacisku na UE – ocenił dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt. Według niego odbywają się one za przyzwoleniem służb rosyjskich.

Szefowa KE o działaniach Białorusi: Tego tolerować nie będziemy

Białoruś przeprowadza ataki hybrydowe na granicy, by zdestabilizować Europę – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W...

zobacz więcej

– To jest oczywiście próba destabilizacji wschodniej granicy UE, próba rozgrywania naszych wewnętrznych konfliktów w Polsce czy na Litwie – powiedział Eberhardt w poniedziałek w pierwszym programie Polskiego Radia. Dodał, że to także próba pokazania, że gdyby UE zniosła sankcje wobec Białorusi i ponownie nawiązała dialog z władzami tego państwa, „być może władze białoruskie byłyby chętne ograniczyć nieżyczliwe nam działania”.

Dyrektor OSW zwrócił także uwagę na wymiar finansowy związany z interesami administracji prezydenta Łukaszenki i jego najbliższego otoczenia: firmy turystyczne obiecujące wyjazd do UE ludziom z Bliskiego Wschodu i Afganistanu. Zaznaczył, że ten „czysto biznesowy model jest oczywiście wtórny wobec intencji politycznej”.

Wyraził przekonanie, że przy „procederze migracyjnym rosyjska FSB współpracuje z białoruskim KGB albo co najmniej wykazuje się życzliwością”. – Sfera bezpieczeństwa na Białorusi (...) jest nawet nie tyle zinfiltrowana przez Rosjan, ale jest powiązana; to jeden wspólny krwioobieg, oczywiście z autonomią – powiedział.

Zobacz także: Zwłoki trzech osób przy granicy z Białorusią


Straż Graniczna ujawnia kolejne ważne zdjęcia. Chodzi o imigrantów

Zdjęcia opublikowane w sieci przez Straż Graniczną dowodzą, że białoruski reżim znów wymienił część migrantów przy granicy z Polską. Fotografie...

zobacz więcej

– Kluczowe działania białoruskiego KGB czy białoruskiej armii nie są realizowane bez cichego przyzwolenia władz rosyjskich – dodał.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową”, używając do tego migrantów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej