RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Badacze nietoperzy zbierają dane na temat pochodzenia SARS-CoV-2

W 2010 roku z nietoperzy z rodziny podkowcowatych pobrano dwie próbki (fot. N.Garbutt/Barcroft Media/Getty Images)
W 2010 roku z nietoperzy z rodziny podkowcowatych pobrano dwie próbki (fot. N.Garbutt/Barcroft Media/Getty Images)

W Kambodży badacze nietoperzy wyruszyli z misją zbierania danych na temat pochodzenia koronawirusa w środowisku naturalnym zwierząt – przekazał w poniedziałek Reuters za tamtejszym Instytutem Pasteura (IPC) w stolicy kraju Phnom Penh.

Podwodne badania archeologów. Po jednym z mostów mógł chodzić Mieszko I [WIDEO]

Średniowieczne mosty wyspy Ledniczki na Pojezierzu Gnieźnieńskim (woj. wielkopolskie) były tematem badań naukowców z Centrum Archeologii Podwodnej...

zobacz więcej

Grupa ośmiu naukowców powróciła do miejsca zbierania próbek, gdzie 11 lat temu natrafiono na bardzo podobny do SARS-CoV-2 wirus – podało IPC. W 2010 roku z nietoperzy z rodziny podkowcowatych pobrano dwie próbki, które później trzymano zamrożone w Instytucie. Z zeszłorocznych badań nad nimi wynika, że są one bardzo podobne do obecnego koronawirusa.

„Mamy nadzieję, że rezultaty tych badań pomogą światu lepiej zrozumieć COVID–19” – powiedziała koordynatorka badań terenowych Thavry Hoem.

Szef oddziału wirusologii kambodżańskiego Instytutu Pasteura dr Veasna Duong przekazał, że w ostatnich dwóch latach IPC przeprowadził cztery podobne badania terenowe w środowisku naturalnym nietoperzy. „Chcemy wiedzieć, czy wirus tam ciągle jest, (...) wiedzieć, jak ewoluował” – relacjonował.

Jak przypomina agencja Reutera, innymi wirusami w najnowszej historii, które pochodziły od nietoperzy, są między innymi SARS, MERS oraz Ebola.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Duong dodał, że ludzie są odpowiedzialni za COVID–19 z powodu ich ingerencji w środowiska naturalne dzikich zwierząt i niszczenie ich. „Jeżeli będziemy próbowali zbliżać się do środowisk dzikich zwierząt, szanse na transmisję wirusów na ludzi będą większe” – tłumaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej