RAPORT

Tusk kontra Tusk

Skandal. PO i „Wyborcza” oskarżają Straż Graniczną o śmierć imigrantów

Białoruś dowozi na granicę z Polską tysiące nielegalnych imigrantów (fot. PAP/Przemysław Piątkowski, twitter.com/f_sterczewski)
Białoruś dowozi na granicę z Polską tysiące nielegalnych imigrantów (fot. PAP/Przemysław Piątkowski, twitter.com/f_sterczewski)

„Gazeta Wyborcza” kolportuje propagandę reżimu Aleksandra Łukaszenki o tym, że znaleziono „ślady przeciągania zwłok imigrantów na białoruską stronę”. Chociaż wielu internautów oceniło, że jest to wpisywanie się w kłamliwą narrację obcych służb, przedstawiciele opozycji są innego zdania. „To polska Straż Graniczna odsyła tych ludzi na granicę i do lasu, by tak właśnie kończyli” – zaatakował naszych funkcjonariuszy przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski.

Zwłoki trzech osób przy granicy z Białorusią. Premier: Na miejscu pracują służby i prokuratura

W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę; po stronie białoruskiej zaś zwłoki kobiety...

zobacz więcej

W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Po stronie białoruskiej ujawniono z kolei zwłoki kobiety.

– Rano wezmę udział w odprawie z przedstawicielami służb. Będziemy państwa informować na bieżąco – zapowiedział jeszcze w niedzielę wieczorem premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu rozmawiał już w tej sprawie m.in. z komendantem głównym Straży Granicznej gen. Tomaszem Pragą oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim.

Zobacz także ->  Kolejny atak rosyjskiej propagandy. Wykorzystali poranione zwierzę

„Na linii kontrolnej na terytorium Polski w pobliżu miejsca wykrycia istniały wyraźne ślady przeciągania zwłok z Polski na Białoruś” – pisze „Gazeta Wyborcza” powołując się na białoruskie służby. Dziennik sympatyzujący z opozycją zacytował nawet białoruską reżimową agencję BiełTA i słowa męża znalezionej kobiety, który twierdził, że: „to polski żołnierz mocno popchnął jego żonę”, a ta upadła.

PO i Niemcy boją się ujawnić dane. Chodzi o potężne pieniądze

Mijają trzy tygodnie, odkąd portal tvp.info poprosił zagraniczne instytucje o informacje, ile pieniędzy przekazały Platformie Obywatelskiej na...

zobacz więcej

Mocna odpowiedź na artykuł „Wyborczej”


Powoływanie się na tę wersję wydarzeń przed wyjaśnieniem całej sprawy oburzyło nie tylko internautów.

„Wyłącznie reżim Łukaszenki odpowiada za śmierć imigrantów. Sowieckie metody” – napisał nawet związany z Platformą Obywatelską zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. Jak zaznaczył, to reżim Łukaszenki sprowadza tych ludzi, a później nocą, w chłód i deszcz wypuszcza w lasy i bagna.

Zobacz także ->  Polska i Litwa o Białorusi: Ochrona granicy to absolutny priorytet

„Sugerowanie przez ⁦»Gazetę Wyborczą« współodpowiedzialności Polski jest oburzające” – stwierdził.

Padł rekord. Rośnie liczba nielegalnych prób przekroczenia granicy

Straż Graniczna zapobiegła ostatniej doby 324 próbom nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Za pomocnictwo zatrzymano dwóch...

zobacz więcej

Platforma kłóci się o granicę


Ale w Platformie Obywatelskiej oceny w tej sprawie są mocno podzielone. Na wpis Zbigniewa Nikitorowicza zareagował bowiem inny polityk związany z PO, poseł Franciszek Sterczewski. „To polska Straż Graniczna odsyła tych ludzi na granicę i do lasu, by tak właśnie kończyli” – skomentował wskazując jednoznacznie, kto jego zdaniem odpowiada za śmierć nielegalnych imigrantów.

„Proszę przestać pisać bzdury i odwracać wzrok od okrucieństwa i łamania prawa. No chyba, że w ten sposób chce pan ogłosić wstąpienie do PiS–u” – stwierdził Sterczewski. Poseł Koalicji Obywatelskiej ocenił, że jeśli te osoby chciały ubiegać się o azyl, a były odsyłane za granicę, to za ich śmierć winę ponosi rząd i Straż Graniczna.

Zobacz także ->  Kryzys na granicy jest Rosji na rękę. „Mogą wykorzystać te dane w przyszłości”

Do sprawy odnieśli się również politycy innych ugrupowań. „»Gazeta Wyborcza« tak nienawidzi PiS–u, że nawet propagandzie Łukaszenki zaczęła wierzyć…” – zauważył Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory w Rosji bez niespodzianki. Komuniści drugą siłą w Dumie

W wyborach do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, zdecydowanie prowadzi rządząca partia Jedna Rosja z wynikiem 45,9 proc. głosów –...

zobacz więcej

Ekspert: Całkowitą odpowiedzialność ponoszą Białoruś i Rosja


Do sporu odniósł się w sieci m.in. jeden z pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmujący się analizą bieżących wydarzeń w Rosji, na Białorusi i Ukrainie. Pokazując screeny propagandowego przekazu Białorusi, napisał:

„Na dany moment wiodące kanały Telegram zaangażowane w białorusko–rosyjską propagandę starają się konstruować przekazy, maksymalnie na ile to możliwe, odwołujące się do sfery emocjonalnej odbiorcy. Padają hasła: »ofiary polskiego reżimu«, »pełna odpowiedzialność Polski«, »polski reżim zabija«”.

Zobacz także ->  SG o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Szef MON o granicy polsko-białoruskiej: Położono ponad 130 km zasieków wojskowych

Już 80 km ogrodzenia wysokości 2,5 metra zostało zbudowane, położono też ponad 130 km zasieków wojskowych – mówił w Olsztynie minister obrony...

zobacz więcej

Zaznaczył, że popularyzowany jest przekaz o osieroceniu przez zmarłą kobietę trójki dzieci, choć jest to informacja trudna do zweryfikowania.

Co więcej, rozpowszechniane są ujęcia, na których widać miejsce rzekomego wypchnięcia migrantów na stronę białoruską. „Dowód mógł zostać bez trudu odpowiednio spreparowany” – zaznacza ekspert Michał Marek.

Zobacz także ->  Siatka chroniąca zwierzęta przed okaleczeniem na granicy z Białorusią. Zapowiedzi szefa MON

„Nie zapominajmy, że za zaistniałe tragiczne sytuacje oraz te, które nastąpią, całkowitą odpowiedzialność ponosi strona prowadząca operację (Białoruś i Rosja) – m. in. ułatwiająca przedostanie się migrantów na granicę Polski i Białorusi” – apeluje.

Jak wyjaśnia ekspert z UJ, dochodzi więc do tuszowania przez służby białoruskie i rosyjskie ich odpowiedzialności za kryzys.

„To również kreowanie Polski jako strony prowokującej napięcia i mającej krew na rękach. Obiekt atakowany kreuje się na stronę odpowiedzialną za kryzys” – alarmuje Michał Marek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej