RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kurtyka: Zmiany klimatu wymuszają przejście na technologie niskoemisyjne

Polska gospodarka potrzebuje dużych ilości bezemisyjnej energii (fot. Shutterstock/A. L. Spangler)
Polska gospodarka potrzebuje dużych ilości bezemisyjnej energii (fot. Shutterstock/A. L. Spangler)

Zmiany klimatu wymuszają pilną konieczność przejścia na technologie niskoemisyjne w licznych dziedzinach gospodarki – powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

„Kryzys ekologiczny wymaga pilnych działań”. Polacy walczą ze smogiem #PolskaToWiecej

„Bóg daje życie – smog je odbiera”. Tak brzmiało hasło ogólnopolskiej akcji, której celem było naświetlenie problemu smogu oraz przypomnienie...

zobacz więcej

Szef resortu wskazał, że w sytuacji, gdy prywatni inwestorzy decydują się na podjęcie badań związanych z wdrożeniem SMR (małych reaktorów jądrowych), to w odniesieniu do programu rządowego nie ma żadnej konkurencji.

„Rzeczpospolita” zapytała ministra m.in. o rozpoczynającą się w poniedziałek w Warszawie trzecią edycję Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej.

„Celem warszawskiego spotkania jest przede wszystkim aktywizacja współpracy w ramach inicjatywy. Zaprosiliśmy ministrów ds. energii z blisko 25 państw należących do Trójmorza, regionu Bałkanów Zachodnich i UE, przedstawicieli Komisji Europejskiej, a także prezesów najważniejszych firm z branży energetycznej” – powiedział Kurtyka.

Poinformował, że uczestnicy omówią kluczowe kwestie dotyczące polityki energetyczno-klimatycznej w podziale na następujące bloki tematyczne: infrastruktura krytyczna; cywilne aspekty energetyki jądrowej; bezpieczeństwo energetyczne i dostawy energii w regionie; efektywność energetyczna i energia odnawialna oraz aspekty polityki klimatycznej.

Nowe przepisy UE dot. transportu. Zwiększą emisję CO2

Zapisy pakietu mobilności Unii Europejskiej, który miał poprawić warunki pracy kierowców, będą mieć negatywne skutki dla klimatu. Zdaniem Komisji...

zobacz więcej

Minister dodał, że na zakończenie spotkania planowane jest przyjęcie wspólnej deklaracji, która posłuży do intensyfikacji współpracy w ramach inicjatywy.

„Dostrzegamy ogromne znaczenie i potencjał rozwojowy współpracy w ramach P-TECC. Stwarza ona wiele szans na korzystne relacje w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej. Przejście na czystą energię może mieć pozytywny wpływ na ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19. W tym kontekście szczególnie ważne jest odnowione zaangażowanie USA w globalną politykę klimatyczną oraz decyzja prezydenta Bidena o powrocie do porozumienia paryskiego” – powiedział Kurtyka.

Minister zaznaczył, że w obszarze sektora jądrowego Polska jest zainteresowana pogłębianiem współpracy strategicznej z USA.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Rozpoczęliśmy już wspólne działania, które przewidują m.in. złożenie przez stronę amerykańską w przyszłym roku oferty na budowę sześciu bloków jądrowych dla realizacji programu polskiej energetyki jądrowej” – przekazał.

Wspieranie rozwoju zielonych technologii. Instytucje podpisały ważną umowę

Współpracę przy tworzeniu, a następnie wdrażaniu i komercjalizacji zielonych technologii przewiduje podpisana w czwartek umowa między NFOŚiGW i...

zobacz więcej

Zaznaczył, że ponieważ polska gospodarka potrzebuje dużych ilości bezemisyjnej energii w możliwie najszybszym czasie, musimy brać pod uwagę technologie sprawdzone, bezpieczne i dostępne, a właśnie takie są duże reaktory PWR.

„Charakteryzuje je największe doświadczenie z budowy i eksploatacji. Małe reaktory modułowe obecnie znajdują się w fazie projektowej lub certyfikacji i nie zostały jeszcze sprawdzone w eksploatacji. Pierwszy z nich może zostanie zbudowany za kilkanaście lat. Ponadto co do zasady mają one pełnić rolę uzupełnienia, budowane są dla specyficznych zastosowań, w dużym zakresie na własne potrzeby przedsiębiorstw przemysłowych lub w systemach izolowanych” powiedział „Rz” minister Kurtyka.

Zobacz także: Minister klimatu: Polska przyśpiesza transformację energetycznąa>


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej