RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

RPO: Moim głównym celem jest poprawa sytuacji osób dotkniętych wykluczeniem

Marcin Wiącek (fot. PAP/G.Michałowski)
Marcin Wiącek (fot. PAP/G.Michałowski)

Moim głównym celem jest poprawa sytuacji ludzi, którzy są dotknięci wykluczeniem i mogą czuć się w naszym kraju źle – deklaruje Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek w wywiadzie dla najnowszego „Do Rzeczy”.

Masowa pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniora

Już ponad 10 tys. osób uzyskało pomoc w czasie epidemii koronawirusa w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – poinformowała minister...

zobacz więcej

RPO wskazał na łamach tygodnika, że ma na myśli m.in. ludzi z niepełnosprawnościami, ludzi dotkniętych kryzysem bezdomności, ubogich, seniorów, rodziny niepełne, dzieci ze środowisk wiejskich. „Takich grup w Polsce jest bardzo wiele. Jesteśmy im winni pomoc, wsparcie. Takie są moje priorytety” – wskazał.

„Dostrzegam również problemy systemowe, które powinny być przedmiotem refleksji parlamentu czy rządu. Moim zadaniem jest ich sygnalizowanie i upominanie się o rozwiązywanie istniejących problemów” – stwierdził.

Pytany, czy będzie włączał się w spory polityczne, Wiącek powiedział, że nie ma w zwyczaju komentować spraw ściśle politycznych, dotyczących zarówno polityki krajowej, jak i zagranicznej.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Papież spotkał się z uchodźcami z Afganistanu

Papież Franciszek spotkał się z grupą uchodźców z Afganistanu i innych krajów – podał Watykan. Do spotkania doszło po projekcji filmu...

zobacz więcej

Na pytanie, czy wolność mediów jest w Polsce zagrożona, RPO odparł, że to zbyt ogólne pytanie. „Są pewne kwestie, które wymagają obserwacji RPO. Uważam np., że postępowanie sądowe dotyczące fuzji pomiędzy Polska Press a PKN Orlen powinno zostać zakończone przed sądem. To spór między dwoma ekspertami: RPO i prezesem UOKiK. Oba te organy miały inne zdanie. Wychodzę z założenia, że spory prawne powinny się rozstrzygać w sądach. Poczekajmy i zobaczymy, co sąd orzeknie” – powiedział rzecznik.

Odnosząc się zaś do orzeczenia TK ws. aborcji, Wiącek ocenił, że spowodowało ono zmianę stanu prawnego, czyli uchylenie jednej z przesłanek aborcyjnych. „Dostrzegam jednak, że nie kończy to problemu. Wymaga to uwzględnienia ekstremalnych przypadków. Pełne wykonanie tego orzeczenia wymaga także debaty parlamentarnej” – powiedział rzecznik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej