RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Administracja Bidena chce wydalić tysiące haitańskich migrantów. Będą odsyłać ich samolotami

Migranci kąpią się i piorą w rzece odzież – relacjonują świadkowie (fot. PAP/EPA/Miguel Sierra)
Migranci kąpią się i piorą w rzece odzież – relacjonują świadkowie (fot. PAP/EPA/Miguel Sierra)

Władze Stanów Zjednoczonych planują przeprowadzić szeroką akcję wydalenia haitańskich migrantów, którzy od piątku masowo przybyli do przygranicznego miasta Del Rio w Teksasie – poinformował Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA (DHS). Do Port-au-Prince odesłano już samolotami 300 osób. „To może być jedna z najszybszych operacji wydalania migrantów lub uchodźców od dziesięcioleci” – komentuje agencja Associated Press i dodaje, że łącznie chodzi o nawet kilkanaście tysięcy Haitańczyków.

Nie Afgańczycy, tylko Turcy. Nielegalni migranci w Bułgarii

Premier Bułgarii Stefan Janew poinformował w czwartek, że to Turcy, a nie, jak się powszechnie uważa, Afgańczycy, stanowią najliczniejszą grupę...

zobacz więcej

DHS podał, że w celu przygotowania do tej operacji przeniósł ok. 2 tysiące Haitańczyków do innych miejsc. Od poniedziałku akcję będzie nadzorować ok. 400 agentów i oficerów służb, a rząd gotów jest wysłać na miejsce większą ilość funkcjonariuszy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

13 tysięcy migrantów na granicy


Według lokalnych władz w ostatnich dniach do Del Rio, 35-tysięcznego miasta położonego ok. 230 km na zachód od San Diego, przybyło ok. 13 tys. migrantów. Miejscowi urzędnicy alarmują, że w mieście nie ma warunków, aby przyjąć tak duży napływ ludzi.

Jak mówili mieszkańcy miasta, migranci rozbijali namioty na ulicach i budowali prowizoryczne schronienia z gigantycznej trzciny zwanej Carrizo. Wielu kąpało się i prało w rzece odzież. DHS planuje od niedzieli uruchomić specjalne połączenia lotnicze z Haiti, którymi odsyłani będą migranci. Codziennie ma latać od pięciu do ośmiu samolotów, ale szczegóły tej operacji będą podane dopiero po ustosunkowaniu się do tych planów rządu Haiti.

Migranci po przekroczeniu granicy wywożeni w głąb Polski. Nowe informacje

Kilkanaście osób próbowało zniszczyć zasieki z drutu kolczastego na polsko-białoruskiej granicy. Zostali zatrzymani, jeszcze dziś usłyszą zarzuty....

zobacz więcej

Haitańczycy masowo migrują do USA z Ameryki Południowej od kilku lat, wielu opuściło swój kraj po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w 2010 roku. Do celu próbują dostać się pieszo, autobusami, samochodami, nierzadko przedzierając się przez dżunglę panamską.

Biden utrzymuje nakaz w mocy


Amerykańskie media wskazują, że tak dużą liczbę migrantów wydalano z USA do Meksyku w szczytowych latach migracji, ale „nie tak nagle” i drogą lądową.

Wprowadzony w marcu 2020 r. w USA nakaz natychmiastowego wydalenia migrantów bez zapewnienia im możliwości ubiegania się o azyl, związany z pandemią, pozostaje w mocy. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci podróżujące bez opieki oraz niektóre rodziny.

Zobacz także: Polski samolot awaryjnie lądował w Etiopii. „Przeżyliśmy straszne momenty modląc się o życie”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej