RAPORT

Wojna na Ukrainie

Mamuty wrócą na Ziemię? Pierwszy może się urodzić już za 6 lat

Mamuty wyginęły około 10 tysięcy lat temu (fot. Wiki 2.0/Flying Puffin)
Mamuty wyginęły około 10 tysięcy lat temu (fot. Wiki 2.0/Flying Puffin)

Jak informuje brytyjski dziennik „The Guardian”, wybitni specjaliści z dziedziny genetyki dostali grant wysokości 15 mln dolarów. Pieniądze te wykorzystają do tego, by skrzyżować zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego z DNA mamuta i w ten sposób odtworzyć ten wymarły gatunek. Jeśli ich plan się powiedzie, pierwsze mamuciątko może urodzić się za sześć lat.

Ogromne fundusze na „Laboratoria Przyszłości”. Prof. Ryba: Chodzi o kształcenie ekspertów

Drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty i inny nowoczesny sprzęt, w tym do nagrań, trafi do szkół podstawowych w całym kraju w ramach programu...

zobacz więcej

Projekt dotyczący odtworzenia mamuta był omawiany od ponad dekady, ale teraz naukowcy poinformowali, że 15 milionów dolarów dofinansowania powinno pozwolić im na realizację tego pomysłu.

Odtworzenie mamutów, które wyginęły około 10 tysięcy lat temu, ma polegać na połączeniu ich DNA i z komórkami słonia azjatyckiego. To pozwoli uzyskać „wszechstronne komórki macierzyste”, które będą mogły przekazywać mamucie DNA – wyjaśnili naukowcy stojący za projektem.

Słonica-surogatka


Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, embriony genetycznej krzyżówki będą dojrzewały w sztucznych warunkach lub donoszone będą przez słonicę-surogatkę. Naukowcy mają nadzieję, że pierwsze mamuciątka pojawią się za sześć lat.

– Naszym celem jest stworzenie słonia odpornego na zimno (nawet -40 stopni Celsjusza), który będzie wyglądał i zachowywał się jak mamut – powiedział w George Church, profesor genetyki w Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda, który jest pionierem nowych technik modyfikacji genów. Church jest też współzałożycielem specjalizującej się w badaniach genetycznych firmy Colossal, która zgromadziła środki na odtworzenie mamutów.

Naukowcy mają też nadzieję, że ich projekt pozwoli ocalić od wyginięcia słonie azjatyckie, ponieważ umożliwi im dostosowanie się do warunków panujących na stepach arktycznych i w tundrze. Na razie nie wiadomo, czy słonie azjatyckie będą chciały rozmnażać się z hybrydami. – Być może będziemy musieli je trochę ostrzyc – powiedział Church.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej