RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Postać absolutnie nietuzinkowa”. Premier złożył hołd dr. Targalskiemu

Dr Jerzy Targalski miał 69 lat (fot. PAP/Rafał Guz)
Dr Jerzy Targalski miał 69 lat (fot. PAP/Rafał Guz)

Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków – tak zmarłego w niedzielę Jerzego Targalskiego określił premier Mateusz Morawiecki.

Odszedł Jerzy Targalski. „Spoczywaj w pokoju, mistrzu”

Nie żyje dr Jerzy Targalski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, publicysta, a także działacz opozycyjny w okresie PRL. Zmarł w...

zobacz więcej

Jerzy Targalski, pseudonim Józef Darski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL i publicysta zmarł w niedzielę rano, miał 69 lat.

„Zmarł Jerzy Targalski. Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków” – napisał w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki.

Na emigracji


Premier przypomniał, że Targalski przebywając na emigracji we Francji współpracował z Kontaktem i Paryską Kulturą. Publikował pod pseudonimem Józef Darski.

„Choć Jego doskonałe zajęcia w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego przeszły do legendy i ukształtowały całe pokolenie elit państwowych to w wolnej Polsce często był zmarginalizowany i nierozumiany. W ostatnich latach przeżywał jednak twórczą drugą młodość, pisząc fundamentalne prace na temat Bałkanów, cykl »Resortowe Dzieci« czy w końcu błyskotliwą publicystykę” – napisał szef rządu. Jak dodał, wszyscy, którzy znali Jerzego Targalskiego podkreślają, że był człowiekiem bezkompromisowym, ale w życiu prywatnym ciepłym, dowcipnym i wyrozumiałym. „Kochał Polskę, kochał ludzi, do końca kochał życie” – napisał premier.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej