RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosja po wyborach. Policja zatrzymuje osoby związane z opozycją

Funkcjonariusze zabrali na komisariat m.in. kandydata opozycyjnej partii Jabłoko (fot. Yevgeny Yepanchintsev\TASS via Getty Images)
Funkcjonariusze zabrali na komisariat m.in. kandydata opozycyjnej partii Jabłoko (fot. Yevgeny Yepanchintsev\TASS via Getty Images)

W Petersburgu policja zatrzymała po wyborach parlamentarnych kilku członków komisji wyborczych, którzy reprezentowali w tych komisjach kandydatów spoza rządzącej partii Jedna Rosja – podała niezależna „Nowaja Gazieta”.

Wybory w Rosji bez niespodzianki. Komuniści drugą siłą w Dumie

W wyborach do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, zdecydowanie prowadzi rządząca partia Jedna Rosja z wynikiem 45,9 proc. głosów –...

zobacz więcej

Do zatrzymań doszło po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę wieczorem. W lokalu wyborczym w północnej części miasta szefowa komisji zabrała karty do głosowania i zamknęła się w jednym z pomieszczeń. Gdy członkowie komisji zażądali dopuszczenia ich do liczenia głosów, kobieta wezwała policję.

Funkcjonariusze zabrali na komisariat kandydata opozycyjnej partii Jabłoko, Dmitrija Łysowa i jednego z członków komisji Fiodora Agiejewa.

W innej dzielnicy Petersburga policjanci zabrali z lokalu wyborczego pięć osób zasiadających w komisji wyborczej z prawem głosu doradczego. Osoby te reprezentowały kandydatów Jabłoka i partii Sprawiedliwa Rosja. Policjanci nie wyjaśnili przyczyny zatrzymania.

„Nowaja Gazieta” poinformowała o zatrzymaniach na swoim Twitterze. Strona internetowa gazety jest od godzin popołudniowych niedostępna. Redakcja poinformowała o potężnym ataku DDoS na jej portal.

W wyborach do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej wygrywa rządząca partia Jedna Rosja z wynikiem ponad 40 proc. głosów, na drugim miejscu jest Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) – wynika z sondażu exit poll i cząstkowych danych CKW.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej